fallback

Ердоган заплашва със забрана на Youtube и Facebook

Заради постоянните публикации на предполагаеми скандални записи на Ердоган след изборите ще бъдат взети нови мерки за интернет контрол

14:13 | 07.03.14 г. 6
Автор - снимка
Създател

Попадналият под натиск заради мащабен корупционен скандал турски премиер Реджеп Тайип Ердоган планира, ако е необходимо, да забрани достъпа до Youtube и Facebook заради публикациите на нови и нови чувствителни телефонни разговори.

След местните избори на 30-и март „ще бъдат взети нови мерки в областта, включително забрана на интернет платформи“, заяви Ердоган в интервю, излъчено в четвъртък вечерта пред частния телевизионен канал ATV. 

В интернет през миналите седмици бяха публикувани редица записи на предполагаеми разговори на Ердоган. В един от тях той призовава сина си да скрие големи суми пари. В записа, направен на 17-и декември, мъж, за когото се твърди, че е Ердоган, съветва друг, представен като неговия син Билял, да се избави от около 30 млн. евро и да разпредели част от тях между роднините. И това се случва само няколко часа след полицейска операция срещу лица, приближени на режима.

Автентичността на този разговор не е била потвърдена от Ердоган засега. Разкритията възпламениха социалните мрежи и принудиха правителството да опровергава информациите, което става за първи път в страната. 

„Разпространените в Интернет записи на телефонен разговор между министър-председателя Ердоган и неговия син са напълно неверни, това е аморален монтаж. Създателите на този мръсен заговор срещу турския премиер ще бъдат привлечени под отговорност в съответствие със законите", реагира кабинетът.

Други разговори обаче са потвърдено автентични, включително един, в който той се включва в даването на обществена поръчка за осигуряването на военен кораб, пише Wall Street Journal. Изданието припомня, че на 17-и декември се появиха по-сериозните обвинения, а редица близки сътрудници на Ердоган бяха задържани от полицията. Няколко от министрите в кабинета на Ердоган бяха принудени да напуснат постовете си, а самият премиер представи обвиненията като „чуждестранни заговори“ и „опит за преврат“.

Консервативният премиер обяви също, че ще се оттегли в края на март, ако неговата партия AKP претърпи загуба на изборите. Според сегашните проучвания обаче позицията на AKP като най-силната политическа сила в страната не е компрометирана въпреки скандала. 

Припомняме, че в средата на миналата година, при избухването на последните масови протести срещу правителството на Ердоган, премиерът назова услуги като Twitter "чума" и поясни, че разпространението на лъжи за правителството тероризира обществото. В средата на февруари пък независимо от силната критика от страната и чужбина турският президент Абдуллах Гюл подписа законопроекта за затягане на интернет контрола в страната. Той е вкарал закона в сила, след като правителството го е уверило, че ще направи някои условия в него по-либерални, заяви Гюл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:59 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Социални мрежи виж още