Лихвите по ипотечните кредити в САЩ скочиха отново, удължавайки периода на покачване, който отблъсква редица потенциални купувачи от жилищния пазар, пише Bloomberg.
Средната лихва върху 30-годишен ипотечен кредит достига 5,3% спрямо 5,27 на сто от миналата седмица, достигайки най-високото си ниво от юли 2009 г., посочват от ипотечната агенция Freddie Mac.
Ръстът при лихвите беше предшестван от увеличената доходност по 10-годишните американски държавни облигации, която миналата седмица достигна 3% за първи път от 2018 г. Потребителските цени в САЩ в същото време се повишиха над прогнозите през април, което сигнализира, че Федералният резерв ще трябва да бъде агресивен в усилията си за ограничаване на инфлацията. Тъй като Фед повишава основните лихви, се очаква да има ръст и при цената на ипотечните кредити.
По-високите лихви ще окажат по-голям натиск върху купувачите да бързат да сключат сделки преди заемите да станат още по-скъпи. Други отлагат търсенето на жилища, след като изчисляват, че не могат да си позволят по-големи разходи за ипотеки.
При един средностатистически 30-годишен ипотечен кредит в размер на 300 000 долара кредитополучателят ще трябва да плаща по 1666 долара на месец, с 384 долара повече, отколкото в края на миналата година.
Много купувачи, които не разчитат на ипотечните кредити, в това число и инвеститорите в имоти, не се влияят от увеличените лихви, така че ще продължат да правят покупки, изтъква Грег Макбрайд, старши финансов анализатор в Bankrate.com.
Ипотеките с регулируема лихва (ARM) стават все по-популярни като по-евтин вариант. Миналата седмица този вид заеми достигат най-големия си дял от общите молби за жилищен кредит от 2008 г. насам, показват данни от Асоциацията на ипотечните банкери.
Текущата средна стойност за петгодишните ARM в момента е 3,98%, спрямо 3,96% за миналата седмица, изтъкват от Freddie Mac.