fallback

Растящите лихви по ипотечните кредити карат американците да затягат бюджетите си

Купувачите на жилище се примиряват с по-малка площ и се насочват към втора работа в отговор на намаляващата достъпност

16:46 | 09.05.22 г.

Снимка: Bess Adler/Bloomberg

Американците затягат бюджетите си за покупка на нови жилища, като се стремят да постигат сделки бързо, за да избегнат по-високите лихви по ипотечните кредити, показват нови данни от индустрията, цитирани от Financial Times.

Кредитори и брокери казват, че желанието на купувачите да заделят повече от доходите си за ипотечни вноски осигурява подкрепа за цените на жилищата в момент, когато растящите лихви подкопават достъпността.

Решителните потребители движат „много, много агресивен пролетен сезон на бързи обороти, навлизайки в сезона на покупките на жилища“, коментира Мат Върнан, ръководител на кредитирането на дребно в Bank of America.

Според него очакванията за по-високи лихви „тласкат тези купувачи към пазара“ и те „стават по-агресивни в преследването на жилищна собственост от гледна точка на времето“.

Лихвите по ипотечните кредити достигнаха най-високите си нива от над десет години, сочат данни на Freddie Mac, публикувани миналия четвъртък. Средните лихви по 30-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва достигнаха 5,27%, което е ръст спрямо нивото от 2,96% година по-рано.

Растящите лихви обикновено водят до спад на заявленията за ипотечни кредити, но тези за нови ипотеки са нараснали с 4% спрямо предишната седмица, показаха данни на Асоциацията на ипотечните банкери, публикувани миналата сряда.

Новият индекс на асоциацията за достъпността показва решителността на купувачите на жилища. Средната вноска по нови ипотечни кредити през март се е равнявала на 42% от средните доходи на американците спрямо 34 на сто година по-рано, показва анализ на FT на база данните на асоциацията и на федерални данни.

Друг признак за търсенето от потребителите е повишаването на предварителните одобрения за ипотечен кредит, които са първата стъпка за купувачите на жилища, желаещи да изтеглят заем, за да финансират покупката си. Процесът изисква кредитополучателите да преминат през проучване на финансовото им положение в замяна на писмо, което могат да покажат на продавачите, за да докажат, че отговарят на изискванията за покупка на дом.

Бъдещите купувачи все повече се стремят към одобрение, преди да са открили жилище за закупуване. Компанията за ипотечен софтуер Maxwell, която работи с над 300 американски кредитори, съобщи, че предварителните одобрения без свързани адреси са достигнали 80% от всички заявления през март, което е ръст спрямо обичайните 50%-60% в мрежата ѝ.

Две трети от купувачите на пазара казват, че искат да направят оферта за жилище незабавно или до три дни след огледа, показа изследване на BofA от миналата седмица.

Освен това над 70% от купувачите са заявили желание да се установят в дом в по-нежелани квартали с по-малка площ, за да постигнат сделка, а 56 на сто обмислят да си намерят втора работа, за да получават допълнителен доход и да постигнат целите си за жилищна собственост, показва докладът.

Средните цени на еднофамилните жилища в страната достигнаха 368 200 долара през първото тримесечие, което е ръст с 15,7% спрямо година по-рано, съобщи Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти.

Мейджърс, която търси жилище за закупуване в Ню Джърси, казва, че е в постоянна комуникация с кредитния си консултант заради растящите лихви. „Питам го: Мога ли да се пазаря? Какъв е таванът ми? И после определяме сума въз основа на това“, казва тя.

Досега жената е увеличила бюджета си със 150 хил. долара и е изключила допълнителна баня от списъка с изискванията си към дом в покрайнините.

„Не зная какво да правя, защото знам, че от финансова гледна точка вероятно не е разумно за мен да стигам по-далеч от равнището в момента“, споделя тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:32 | 11.09.22 г.
fallback