Повечето пазари на жилищни имоти в Европа са надценени, но Лондон стига до нова крайност, пише рейтинговата агенция S&P Global Ratings в годишното си изследване на цените на недвижимите имоти в Европа.
Данните показват, че повечето жилищни пазари на Стария континент изглеждат леко надценени. Изследването е съсредоточено основно на национално ниво, но един град привлякъл специално внимание.
S&P предупреждава институциите, че жилищният пазар в Лондон е надценен с 50%. Същото важи и за жилищните пазари в Югоизточна Англия. В останалата част от Великобритания имотите са надценени с 20%, което технически може да предизвика срив, ако цените внезапно паднат до справедливите им стойности.
Великобритания обаче не е единствената страна в Европа, която е изправена пред риск от балон на жилищния пазар.
„Повечето жилищни пазари в европейските страни са надценени спрямо дългосрочните тенденции за достъпността им“, коментира анализаторът Алистър Бигли който отговаря за доклада.
Сред пазарите с най-голямо надценяване на имотите са Австрия (39,5%), Швеция (32,2%) и Нидерландия (25%). S&P определя като надценен всеки пазар, в който няма фундаментална подкрепа за повишаването на цените.
„По време на пандемията, подкрепени от средата на ниски лихви, понижаването на данъците върху покупките и нарастването на спестяванията на купувачите, някои страни, най-вече Великобритания, Швеция, Австрия и Нидерландия, отчетоха значително повишаване на цените на жилищата, които не отговарят на ръста на заплатите“, отбелязва Бигли.
S&P редовно провежда годишни изследвания на цените на жилищата за своите кредитни анализи. Надценяването или подценяването на имотите след това се използва за провеждане на стрес тестове. Предупреждението не е към купувачите на жилища, а към институциите, които им отпускат кредитиране. По време на пандемията S&P беше преустановила изследванията си, но сега отново ги осъществява.