Един на всеки девет купувачи на първо жилище в САЩ (11,6%), участвали в проучване, проведено през четвъртото тримесечие на 2021 г., казва, че продажбата на криптовалута му е помогнала да спести средства за първоначална вноска, съобщава националният брокер на имоти Redfin. Това показва увеличение спрямо дела от 8,8% през третото тримесечие на 2020 г. и 4,6% през същото тримесечие на 2019 г., пише World Property Journal.
„Предвид допълнителното време и липсата на вълнуващи начини да се харчат пари много хора започнаха да търгуват с криптовалути по време на пандемията“, казва главният икономист на Redfin Дарил Феъруедър. „Някои от тези инвестиции изгоряха, но други скочиха „до луната“, или поне нараснаха достатъчно много, за да помогнат да се финансира първоначалната вноска за жилище“, казва той.
Докладът се базира на поръчано от Redfin проучване сред 1500 американски граждани, планиращи да купят или продадат жилище през следващите 12 месеца. Проучването е представителна извадка на американското население и е осъществено от проучвателната технологична компания Lucid от 10 до 13 декември 2021 г.
Докладът се фокусира върху 215 от тези 1500 участници, които са отговорили на въпроса „Как спестихте парите за първоначална вноса“, който Redfin поставя само на онези, посочили, че планират да купят първото си жилище през следващата година. Най-честият отговор е „спестих директно от заплата“ (52%), а по-рядко срещани отговори включват „подарък пари в брой от семейството“ (12%) и „преждевременно теглене на средства от пенсионен фонд“ (10%).
Биткойнът – най-голямата дигитална валута в света по пазарна капитализация, удари рекордна цена от почти 69 хил. долара през ноември. Етерът – втората по стойност криптовалута, също достигна рекорден връх, но оттогава насам и двете монети поевтиняват. Предвид нарастващите цени на жилищата, които водят до по-големи първоначални вноски, някои купувачи намират нетрадиционни начини, за да покрият разходите и да се конкурират с други кандидати за жилищата.
„Криптовалутите са един от начините хората без наследствено богатство да спечелят от лотарията и да влязат в средната класа“, казва Феъруедър.
Дигиталните валути вероятно ще се увеличат като средство за плащане сред купувачите на жилища, тъй като поколението Y (родените между 1981 и средата на 90-те) и Z (родените от средата на 90-те до 2012 г.) завземат все по-голям дял от жилищния пазар в САЩ. На поколението Y, което притежава повече криптовалути от което и да е друго, в момента се дължат над половината от новите ипотеки.