fallback

Адам Нойман - от WeWork до крупен собственик на апартаменти

Свързани с предприемача дружества са купили мажоритарни дялове в сгради в южни американски градове, оценявани на над 1 млрд. долара

22:29 | 05.01.22 г.

Снимка: Bloomberg LP

Адам Нойман, който изгради гиганта в споделените офиси WeWork преди да подаде оставка като главен изпълнителен директор, след като над главата му надвиснаха тъмни облаци, има ново бизнес начинание – собственик на апартаменти, пише Wall Street Journal.

Дружества, свързани с Нойман, са придобили тихомълком мажоритарни дялове в над 4000 апартамента на обща стойност над 1 млрд. долара в Маями, Атланта, Нешвил, щата Тенеси, Форт Лодърдейл, щата Флорида, и други американски градове, става ясно от съдебни, имотни и корпоративни документи и от запознати със сделките източници. Много от инвестициите са били направени през миналата година.

Нойман уведомил приятели и съдружници за амбициите си да изгради компания, която да разтърси индустрията с жилищата под наем, казват запознати източници.

Не е ясно как точно планира да постигне тази цел, а инвестициите му до момента са предимно в традиционни жилищни сгради. Нойман твърди, че иска да създаде разпознаваем бранд при снабдените с удобства апартаменти, казва запознат с разговорите източник. Негов имот в Нешвил включва басейн с морска вода, парк за кучета и служител за събиране на боклука, става ясно от сайта на сградата.

Нойман се надява да се хареса на същите работещи младежи, които привлече към стотиците си пространства за съвместна работа, когато беше главен изпълнителен директор на WeWork, разказват запознатите източници. Неговите пространства за гъвкава работа бяха известни с това че предлагаха безплатна крафт бира и плодови сокове.

Нойман е инвестирал и в редица стартъпи, казва запознат източник.

Той стана съосновател на WeWork през 2010 г. и набра над 10 млрд. долара за компанията, която преди време беше оценявана на 47 млрд. долара, като убеди инвеститорите да я оценяват като технологична компания въпреки корените ѝ в имотната индустрия. Нойман създаде и компанията WeLive, планирана като мрежа от сгради, в които хората могат да наемат стаи в споделени обзаведени апартаменти. Компанията отвори жилищни сгради в Ню Йорк и Вирджиния, но след оттеглянето на Нойман WeWork закри WeLive.

42-годишният предприемач напусна компанията в края на 2019 г., след като планове за първично публично предлагане се провалиха заради притеснения за стила му на управление и големите загуби. Сега WeWork е публично търгувана компания с пазарна капитализация от около 7 млрд. долара. Стойността ѝ отговаря повече на имотна компания, отколкото на бързо растящ технологичен стартъп.

Нойман забогатя от WeWork и използва собствени средства за закупуването на дяловете в жилищни сгради, съобщава запознат източник. Когато Нойман беше главен изпълнителен директор, той и другият съосновател на компанията продадоха акции за над 500 млн. долара, в повечето случаи при по-висока цена на акциите от днешната, според документи и запознати със сделките източници. За да накара Нойман да се откаже от контрола си върху компанията, мажоритарният собственик на WeWork SoftBank Group му плати близо 200 млн. долара и купи акции на стойност 578 млн. долара от него, сочат документи на WeWork.

През 2020 г. Нойман придоби мажоритарен дял в компанията Alfred Club, предоставяща услуги като доставка на хранителни стоки и пране в жилищни сгради.

Имотните му притежания, които включват две жилищни в Атланта, са предимно новопостроени имоти с над 200 жилища и много общи удобства. Той притежава също имоти във Форт Лодърдейл и Маями.

Нойман инвестира и в крайградски апартаменти, където търсенето нараства, тъй като работещите от разстояние служители напускат оживените градски центрове в търсене на по-големи площи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:04 | 14.09.22 г.
fallback