Цената за привеждането на жилищата във Великобритания към стандартите за енергийна ефективност, целени от правителството, е 330 млрд. паунда, сочат нови данни, според които собствениците на жилища трябва да се справят с големи разходи и дълги срокове за възвръщане на инвестицията, когато правят препоръчваните подобрение за имотите си, предава Financial Times.
Британското правителство иска до 2035 г. всички жилища да достигнат минимално ниво С по системата на сертификатите за енергийни характеристики (EPC), при която А е най-ефективното ниво, а G най-слабо ефективното.
Собствениците са изправени пред кратки срокове. Правителството иска от тях да гарантират, че домовете им ще достигнат ниво С или по-високо до 2025 г. за новите наемни договори и до 2028 г. за всички наемни договори, като счита, че това ще спестява 220 паунда от комуналните сметки на наемателите. Секторът чака отговора на правителството по консултация по въпроса, която приключи през януари.
Докато Великобритания е домакин на срещата на върха за климата COP26, консултантската компания Savills публикува изследване, в което изчислява последиците от препоръчаните подобрения в енергийната ефективност на домовете, включително изолация, двоен стъклопакет и смяна на газовите бойлери, както и крушки с нисък разход на енергия.
Една пета от всички въглеродни емисии във Великобритания идват от жилищни сгради, като 70% от тях се дължат на отоплението. Възрастта на жилищата във Великобритания е ключов фактор, тъй като 30 на сто от домовете в Англия и Уелс, построени преди Втората световна война, са с EPC рейтинг Е или по-нисък, както и 47 на сто от жилищата, построени преди 1900 г.
Но според изследването относително високите разходи за мащабни подобрения по имотите демотивират собствениците.
„Възвръщаемостта от много енергийни подобрения остава непривлекателна дори при достъп до грантове за поемане на някои от разходите. Сметката за подобряване на жилища с EPC рейтинг D е 6472 паунда, но при средно годишно спестени разходи от 179 паунда ще са необходими 36 години за изплащане на първоначалната инвестиция“, сочи изследването на Savills.
Националната асоциация на собствениците на жилищни сгради призовава за по-голяма подкрепа от правителството, за да постигнат собствениците ниво С на енергийна ефективност.
Тя посочи данни от официалното Допитване за английските жилища, според които една трета от частните жилища под наем са били построени преди 1919 г. Четири пети от имотите в Англия, построени преди 1919 г., са с енергиен рейтинг D или по-нисък.
Собствениците ще трябва да плащат средно 4700 паунда на имот за постигането на EPC рейтинг С, сочат данни на правителството. Но според Националната асоциация на собствениците на жилищни сгради това ще остане куха мечта, тъй като средните нетни приходи от наеми на година за частен собственик на имот са под 4500 паунда.
Правителството прекрати грантовата си програма „Зелени жилища“ през март, но ще бъдат отпускани грантове по 5000 паунда на собственици или наематели да заменят газови бойлери с по-зелени системи като термопомпи, става ясно от Стратегията за отопление и сгради на правителството, публикувана миналия месец.
Допитване, проведено тази година сред 750 собственици на инвестиционни жилища, на подразделението на Nationwide за закупуване и отдаване под наем на домове, установи, че 35 на сто от собствениците не са убедени, че ще могат да приведат имотите си в съответствие с изисквания стандарт „не само заради липсата на наличен капитал, а и на разбиране какво е необходимо за постигането на рейтинг С“.
Ипотечни кредитори задействат зелени стимули за финансиране през последните години, като предлагат по-добри условия на кредитополучателите за жилища, които отговарят на високи стандарти за енергийна ефективност.
Купувачите на първо жилище в Nationwide могат да си върнат 1000 паунда, ако изтеглят жилищен заем за имот, който може да има най-високия EPC рейтинг А. Halifax предлага на всякакви видове кредитополучатели да си върнат 250 паунда, ако закупят жилище с рейтинг А или Б.
Но Savills предупреждава, че мерките на правителството трябва да стигнат по-далеч, като се насочат към високия процент налични жилища, които рядко излизат на пазара.
„Правителството вероятно ще наложи EPC цели на кредиторите, така че разходите и условията, по които може да бъде получено ипотечно финансиране, потенциално са в състояние да променят уравнението за хората с ипотечен кредит. Но дори това няма да е достатъчно. Над 10 млн. домове са обитавани само от собственици, като делът им е нараснал с 1,6 млн. само през последните десет години. Тези жилища обичайно са по-стари, не са толкова енергийно ефективни и не променят собствеността си често“ казва Лусиан Кук, директор на жилищните анализи в Savills.
Засега няма данни, че по-строгите EPC правила може да доведат до ръст на жилищата, при които сумата на ипотечния кредит е по-висока от стойността на дома. Изследване на Nationwide установи тази година бонус върху цената от 1,7% за жилища с по-висока енергийна ефективност от А или B спрямо сходни жилища с ниво D. По-голяма отстъпка от 3,5% имат имоти с EPC ниво от F или G спрямо ниво D.
Андрю Харви, старши икономист в Nationwide, казва, че енергийната ефективност до момента е имала само скромно влияние върху цените на жилищата. „Но стойността, която хората ѝ придават, вероятно ще се промени с времето, особено ако правителството предприеме мерки за стимулиране на по-голяма енергийна ефективност в бъдеще, за да може Великобритания да изпълни задълженията си, свързани с климатичните промени“, допълва той.