fallback

Бил Гейтс пое контрола върху хотелската верига Four Seasons

Сделката показва, че милиардерът залага на възстановяване на луксозните пътувания от срива заради пандемията

10:03 | 09.09.21 г. 8

Саудитският принц Алуалид бин Талал. Снимка: Bloomberg LP

Бил Гейтс ще поеме контрола върху хотелската верига Four Seasons, след като инвестиционната му компания се договори за придобиването на дял от Kingdom Holding на саудитския принц Алуалид бин Талал, предава Bloomberg. Сделката показва, че Гейтс очаква луксозните пътувания да се възстановят от срива заради пандемията.

Cascade Investment на Гейтс ще плати 2,2 млрд. долара в брой, за да увеличи дела си във Four Seasons Holdings до 71,25% спрямо настоящите 47,5%, става ясно от съобщение в сряда.

Хотелската индустрия е засегната от драстичното забавяне на международните пътувания, докато светът продължава да се бори с овладяването на коронавируса. Ваксинационните кампании подкрепиха възстановяването на хотелите, водено от пътуванията с развлекателна цел, но луксозните хотели все още изостават от обектите с по-ниско качество, сочат данни на STR.

Гейтс и Алуалид се познават от десетилетия. През 2017 г. съоснователят на Microsoft определи принца като „значим партньор“ в благотворителната им дейност и той беше един от малкото западни бизнес лидери, които изразиха подкрепа за Алуалид, след като той беше задържан и обвинен в корупция от престолонаследника Мохамед бин Салман.

Акционерите във Four Seasons направиха компанията частна през 2007 г., когато тя управляваше 74 хотела, като Гейтс и Алуалид ръководеха сделката. Новите собственици разшириха присъствието на компанията на нови пазари в опит да извлекат полза от процъфтяващия по онова време пазар на луксозните пътувания.

Сега веригата управлява 121 хотела и курорта и 46 жилищни имота и има над 50 проекта в развитие, става ясно от съобщението. Ключовият хотел Kingdom Tower в Рияд е сред двадесетте обекта, които са собственост на компанията в Близкия изток и Африка. Този имот е популярен сред консултанти и банкери, които пътуват от близкия Дубай, и помага за трансформирането на икономиката на Саудитска Арабия.

Компанията разшири и усилията си за прибавяне на бранда си към луксозни жилища, след като имотни предприемачи осъзнаха, че заможните купувачи биха платили повече, за да живеят в апартамент или затворен комплекс, свързан с бранда на хотела.

Kingdom Holding, която ще запази 23,75% от хотелската верига, планира да използва приходите от трансакцията за инвестиции и за изплащане на дълговете си. Президентът на Four Seasons Изадор Шарп, който основа компанията през 1960 г., ще запази дела си от 5%. Очаква се сделката да бъде финализирана през януари.

Алуалид сключи поредица от сделки, откакто постигна „потвърдено разбиране“, за да си гарантира освобождаване от ареста през 2018 г. Малко след това той инвестира около 270 млн. долара в услугата за стрийминг на музика Deezer. През февруари Алуалид продаде дела си в лейбъла Rotana Music на Warner Music Group.

Cascade, която е управлявана от финансиста Майкъл Ларсън, инвестира за първи път във Four Seasons през 1997 г., когато тя беше публична компания. Инвестиционната фирма управлява и фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“.

Гейтс и Мелинда Френч Гейтс прекратиха официално 27-годишния си брак миналия месец. Той има нетно състояние от 152,2 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Тя получи почти 6 млрд. долара под формата на акции в публични компании, показаха съдебни документи. По-точните подробности как бившата двойка е разделила състоянието си остават поверителни.

Състоянието на Алуалид намаля почти наполовина от 2014 г. насам и сега възлиза на 18,4 млрд. долара. В интервю преди време той заяви, че спадът се дължи на поевтиняването на акциите на Kingdom Holding, а не на споразумения или договорки по време на задържането му. Около половината от богатството на принца е свързано с акции в холдинговата компания, в която той притежава дял от 95%.

Сред притежанията на Алуалид са акции в Citigroup, компанията за споделени пътувания Lyft и хотелската верига Accor.

Инвестиционната му компания обяви загуба миналата година от 1,47 млрд. риала (392 млн. долара). Стойността на другите му притежания, включително имоти в Саудитска Арабия, акции в държавни и частни компании, бижута и супер яхти, е помогнала за смекчаване на част от загубите, показаха публикувани преди време данни от компанията.

В сряда книжата на Kingdom Holding поскъпнаха с 1,1%, с което пазарната ѝ стойност достигна почти 40 млрд. риала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:36 | 08.09.22 г.
fallback