Онлайн продажбите може да достигнат дял от 26% от всички продажби на дребно, а САЩ ще се нуждаят от допълнителни 30,6 млн. кв. м разпределителни площи, само за да управляват ръста на онлайн поръчките през този период, сочат данни на консултантската компания CBRE, цитирани от онлайн изданието World Property Journal.
Това съставлява 27% от прогнозираното общо търсене на индустриални имоти в САЩ до 2025 г., сочат данните на компанията. По-широката категория на индустриалните имоти включва складове за традиционни търговци на дребно, промишлено производство, площи за научно-развойна дейност и центрове за данни.
CBRE прави прогноза за ръста на търсенето въз основа на изчисленията си, че всеки допълнителен 1 млрд. долара приходи от онлайн продажби изисква близо 93 хил. кв. м нови разпределителни площи. Според прогнозата на CBRE, която се основава на данни от Euromonitor за 2020 г., приходите от онлайн продажби в САЩ се очаква да нараснат с 330 млрд. долара от 2020 до 2025 г. В глобален план приходите от онлайн продажби трябва да се увеличат с 1,5 трлн. долара през същия период, което ще изисква допълнителни близо 140 млн. кв. м складови и разпределителни площи за поемането на растежа. САЩ и Китай са най-големите пазари за електронна търговия в света, съставляващи 57% от глобалните приходи от онлайн продажби.
„Електронната търговия расте стабилно през годините и ще продължи да се развива силно в обозримо бъдеще“, коментира Джон Морис, изпълнителен управляващ директор и лидер на подразделението за индустриални и логистични имоти и търговия на дребно за Северна и Южна Америка в CBRE. „В резултат на това разпределителните и снабдителните вериги ще останат под натиск да отговорят на търсенето в момент, когато свободните индустриални площи са на рекордно ниски нива. През идните няколко години ще е необходим значителен обем от ново строителство, само за да се задоволи силното търсене“, смята Морис.
Според доклада на CBRE Южна Корея се очаква да е страната с най-голямо проникване на онлайн търговията в света през 2025 г. с 43%. Следват Индонезия, Китай, Великобритания, Нидерландия, САЩ, Сингапур, Чехия и Канада. За да направи прогноза за растежа, CBRE е взела предвид двигатели като процента на градското население във всяка страна, използване на дебитни и кредитни карти, дигитални умения на населението и дигитална инфраструктура.
„Макар че това е значителен обем от нови проекти в САЩ, голяма част от новите площи вече са отдадени под наем, за да отговорят на търсенето през последните няколко години“, коментира Джеймс Брийз, старши директор и глобален ръководител на анализите в областта на индустриалните и логистични имоти в CBRE. „Занапред предизвикателството на много американски и глобални пазари ще бъде изграждането на достатъчно нови обекти, за да се отговори на бързо разширяващия се пазар. Важно е да се има предвид, че електронната търговия е само малка част от общото търсене на разпределителни площи. Традиционните търговци на дребно, логистични компании, които са трета страна, и други също ще бъдат катализатори на търсенето. Ако предприемачите не могат да завършат площите достатъчно бързо, може да наблюдаваме натиск върху наемите доста над настоящите рекордни върхове“, прогнозира Брийз.