fallback

Стартъпи в САЩ залагат на гъвкави наеми на апартаменти

Един от тях променя името си и предлага подобрени услуги с надеждата да увеличи пазарния си дял

18:00 | 07.08.21 г.

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Инвеститорите наливат пари в стартъпи в областта на недвижимите имоти, които измислят нови гъвкави начини да отдават апартаменти под наем, вярвайки, че тенденциите за работа от разстояние и новите форми на търсене на жилища ще се запазят за дълго след края на пандемията от коронавирус, пише Wall Street Journal.

Стартъпи като Sonder и Mint House бяха създадени в годините преди пандемията, предлагайки краткосрочно напълно обзаведени апартаменти, които може да бъдат резервирани почти толкова лесно, колкото хотелски стаи в интернет. Те получават тласък от пандемията, тъй като много работещи младежи напуснаха централните части на градовете, когато здравната криза беше най-остра.

Сега компания, която беше създадена преди 18 месеца и има подкрепата на група инвеститори, включително Highgate Hotels, Bozzuto Group и Iconiq Capital – компанията за управление на богатство, свързана с Марк Зукърбърг, променя името си и подобрява услугите си с надеждата да увеличи пазарния си дял.

Компанията, която правеше бизнес под името Daydream Apartments, се преименува на Sentral. В момента тя управлява мрежа от 3000 апартамента на седем американски пазара, включително Лос Анджелис, Остин, щата Тексас, и Сиатъл. Под името Sentral компанията пуска и технология, която позволява на наемателите да резервират престой с всякакъв срок – от една нощ до няколко години.

Десетте жилищни комплекса на компанията предлагат обзаведени и необзаведени апартаменти за гъвкав срок на престоя. Дългосрочните обитатели може да получат отстъпка от 25% нагоре от общия си наем, докато пътуват, използвайки технологията на компанията за наемане на апартаментите си, съобщава Sentral.

Компанията и нейните поддръжници смятат, че тенденцията за гъвкав живот е бъдещето на предпочитанията на потребителите и ще се запази, докато компаниите върнат служителите си в офиса. „Има огромен пазар на мобилни работещи хора, които пътуват и работят по различен начин“, казва Джон Славет, главен изпълнителен директор на компанията.

Всички имоти на Sentral са собственост на Iconiq Capital, базирана в Сан Франциско инвестиционна компания, която управлява активи за 67 млрд. долара, включително центрове за данни на стойност 6,2 млрд. долара, „технологични многофамилни жилища“ и други недвижими имоти, става ясно от сайта ѝ. Сред инвеститорите в нея са главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг и съоснователят на LinkedIn Рийд Хофман.

Iconiq инвестира 500 млн. долара в Sentral и в притежавани от Iconiq сгради, които Sentral управлява. Не се разкрива каква част от инвестицията е в Sentral и каква в недвижими имоти.

Компанията се надява да прибави хиляди апартаменти чрез нови придобивания на сгради или чрез притежавани от други собственици имоти през идните пет години. „Комбинираме най-доброто от дома и най-доброто от хотела“, казва Славет.

Базираната в Денвър Daydream е основана през 2018 г. от Даниел Коен като „иновативна компания за собственост и управление на многофамилни жилища“, става ясно от страницата му в LinkedIn. Daydream позволи на наематели в сградите си лесно да отдават апартаментите си под наем на други хора, когато не са там.

Iconiq постигна сделка през 2019 г. с Daydream, за да може компанията да управлява някои от имотите на Iconiq. Основателят на Daydream Коен напусна компанията миналата година. Славет преди това беше управляващ директор за САЩ и Западна Канада на компанията за споделени работни пространства WeWork.

Според инвеститорите купуването на сгради вместо просто управлението им позволява на Sentral да предоставя удобствата, от които работещите младежи се нуждаят, казва Джеф Фелдър, управляващ директор и ръководител на инвестициите в имоти в Iconiq.

„Не всички искат да купуват мебели и да се местят на всеки 12 месеца. Това наистина е привлекателен начин да живееш и да освободиш собствения си начин на живот“, отбелязва Фелдър.

Жилища, които се използват както за краткосрочен, така и за дългосрочен наем, може да са скъпи за опериране и някои анализатори поставят под въпрос устойчивостта им във времето след ерата на работата от вкъщи.

Собствениците на традиционни апартаменти често странят от модела на краткосрочните наеми, защото по-високият им оборот от наеми води до по-високи разходи, казва Джон Павловски, старши анализатор в компанията за имотни анализи Green Street.

„Скептичен съм, че краткосрочните, гъвкави варианти за наем ще имат достатъчно значима инерция, след като служителите се завърнат в офиса поне веднъж седмично“, допълва той.

Други компании в САЩ също предлагат гъвкави варианти за наемане на жилище. Базираната в Бирмингам, щата Алабама, Landing и компанията Common, базирана в Ню Йорк, оперират мрежа от апартаменти, които наемателите могат да прехвърлят помежду си.

Бил Смит, главен изпълнителен директор и основател на Landing, казва, че компанията му планира да навлезе в още градове и да се разшири в 80-те големи града, в които вече има жилища.

„COVID ускорява тенденцията, която вече се зараждаше – потребителите да искат повече гъвкавост в живота си, лекота и удобство. Наистина не очакваме забавяне“, казва Смит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:52 | 14.09.22 г.
fallback