fallback

Бързото поскъпване на дървесината в САЩ е удар за строителите на апартаменти

Предприемачите зад проекти за многофамилни жилищни сгради изпитват същото сътресение като строителите на къщи

18:00 | 03.06.21 г. 1

Снимка: Sergio Flores/Bloomberg

Растящите цени на дървесината, които забавят строителството на еднофамилни жилища в САЩ, започват да подлагат на натиск и строителите на апартаменти, пише Wall Street Journal.

Макар че много многофамилни жилища са изградени от стомана, стъкло и бетон, дървесината също е голям компонент, особено при ниските и средновисоки сгради. Дървесината се използва засилено и за подовете, шкафовете и други елементи от интериора.

В резултат на това компании, занимаващи се със строителството на многофамилни жилища, като Greystar Real Estate Partners и Trammell Crow Residential, съобщават, че изпитват същото сътресение като компаниите, които строят къщи.

Много собственици на жилища също усещат това, когато посещават местните магазини за строителни материали, за да си купят дървесина. Цените са близо до рекорден връх и са над три пъти по-високи в сравнение със същия период на миналата година, съобщават ръководители в индустрията.

Цената на иглолистната дървесина сега е на рекордно равнище и е нараснала с над 83% спрямо същия период на миналата година, сочат данни на CoStar Advisory Services. Като цяло цените на дървесината също са на рекордни равнища и са нараснали с 34% на годишна база, допълва компанията.

Разходите за материали, включени в строителството на многофамилни жилища, са нагоре с 25% до 30% спрямо миналата година, съобщава CoStar. Ръстът не само на цените на дървесината, а и на други суровини като гориво, мед и стомана, е най-високият поне от 1988 г. насам, допълва компанията.

Растящите разходи може да охладят един от най-нажежените сектори на строителството от началото на пандемията.

Строителството на многофамилни жилища достигна рекордно ниво през 2020 г. благодарение на силния ръст на наемите, отбелязва CoStar. Например наемите на жилища в покрайнините са нагоре с 4% през първото тримесечие на 2021 г., сочат данните на компанията.

Предприемачите, които са по средата на реализацията на проектите си, се притесняват, че ако високите цени на материалите се запазят, може да изчерпат заделените пари в бюджетите си за защита при прекомерно повишаване на разходите. Някои ускоряват плановете си.

„Строителите на многофамилни жилища имат стимул да строят по-бързо, отколкото биха могли, защото цената на дървесината расте толкова много“, коментира Александър Голдфарб, анализатор в компанията Piper Sandler & Co.

Растящите цени на дървесината и на други суровини в крайна сметка може да се окажат спирачка пред новите проекти. „Ако цените на многофамилните жилища не скочат страшно много, още 12 месеца на ръст на разходите ще окажат сериозно въздействие на строителството“, отбелязва Андрю Рибжински, анализатор в CoStar.

Разходите за работна ръка и наеми продължават да са най-следените фактори от инвеститорите в многофамилни жилища, оценяващи стабилността на сектора. Но инвеститорите следят и цената на дървесината и на други материали.

Ако наемите се запазят, нарасналите разходи ще натежат върху възвръщаемостта от строителството на апартаменти, смята Александър Снайдър, помощник портфолио мениджър в компанията за недвижими имоти CenterSquare Investment Management.

Добрата новина за предприемачите и строителните компании е, че нарасналите разходи за дървесина оказват по-малко въздействие върху строителството на високи сгради, което през последните години се пренасочи към нови техники, използващи по-малко дървесина. Разделителни стени, които преди бяха с дървени рамки, сега са със стоманени.

Като цяло строителният бизнес в САЩ се охлажда заради резкия спад на търсенето на много видове бизнес имоти като офис сгради, молове и жилищни сгради в централните части. В резултат на това подизпълнителите намаляват цените си, за да се доберат до работа по всякакви проекти за бизнес имоти, които продължават да се реализират, а това помага за неутрализирането на по-високите разходи заради цените на дървесината.

Преди 12 до 18 месеца маржовете на подизпълнителите бяха около 20% от някои проекти, защото обемът от работа беше толкова голям, казва Дейвид Аски, директор на отдела за планиране на разходите в компанията Lendlease. Днешните маржове са повече в диапазона от 5%, допълва той.

„Те искат работата“, отбелязва Аски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:36 | 13.09.22 г.
fallback