fallback

Глобалните инвестиции в бизнес имоти намаляват през първото тримесечие

Обемът от сделки възлиза на 187 млрд. долара, което е спад с 13% на годишна основа

22:59 | 01.06.21 г.

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Глобалните обеми от сделки с бизнес имоти са намалели с 13% на годишна база през първото тримесечие на 2021 г., сочат данни на консултантската компания JLL, цитирани от онлайн изданието World Property Journal.

Докладът на JLL „Перспективи пред глобалните недвижими имоти“ сочи, че обемът от сделки през първото тримесечие е възлязъл на 187 млрд. долара, което е устойчив, но неравен етап в рамките на по-широкото възстановяване на инвестициите. Обемите от първото тримесечие са били подкрепени от по-силното представяне на по-зрели и ликвидни пазари, включително САЩ, Великобритания, Франция и Япония.

През първото тримесечие апетитът към по-висококачествени основни продукти се е запазил. Освен това е нараснало търсенето от опортюнистични инвеститори в конкурентни сегменти на пазара. Инвестициите в логистични имоти и многофамилни  жилища са съставлявали 63% от всички опортюнистични трансакции през първото тримесечие спрямо 44% през първото тримесечие на 2020 г.

Активите с по-малък риск остават ключови двигатели на трансакционната активност при офис площите и търговските площи, като основният приток от сделки в секторите са скочили до невиждани нива от 2015 г. насам.

„Макар че общият глобален инвестиционен пазар остана устойчив, възстановяването му се оказва неравно в отделните страни и сектори. Продължаваме да наблюдаваме подобряващи се икономически условия, продължаване на стимулите на правителствата и ръст на дела на ваксинираните и това дава основания за оптимизъм и пътища за подобряване на пазара, но оставаме предпазливи заради продължаващите ограничения в Западна Европа и големия брой заразени в Индия“, коментира Шон Кохлан, глобален директор на отдел „Изследване на капиталовите пазари и стратегия“ в JLL.

Ускорен фокус върху диверсификацията на портфейлите е видим в сектора на многофамилните жилища, воден от САЩ и Европа. Инвестициите в многофамилни жилища са нараснали с 66% в Европа, водени от Великобритания, Германия и Франция. В Азиатско-Тихоокеанския регион Япония е най-ликвидният пазар с инвестиции за 11,5 млрд. долара, което отчасти се дължи на продължаващия апетит към многофамилни активи в Токио, Осака и Нагоя.

През тримесечието пазари с историческа концентрация на инвестиции в офиси и търговски площи са регистрирали ръст на доверието на инвеститорите. През 2021 г. инвеститорите демонстрират засилено доверие към избрани пазари в Азия като Сингапур и Хонконг, където културните норми и структура на жилищата на пазара ограничават повсеместни политики на работа от вкъщи.

Притоците на трансграничен капитал са останали относително скромни през тримесечието заради пазари с огромна доминация на местните капитали. Глобалните инвеститори с големи парични резерви и установено присъствие на място продължават да играят основна роля на трансграничния пазар, влагайки 17,5 млрд. долара през първото тримесечие.

„Повече от година след началото на пандемията оператори и инвеститори имат по-голямо разбиране за стабилността на паричните потоци и последващото оперативно представяне. Наблюдаваме възобновен оптимизъм за икономиката, който засилва доверието н пазара и в съчетание с продължаващия апетит към влагането на капитали в недвижимите имоти очакваме обемите да се подобрят през идните тримесечия“, отбелязва Коглан.

Целевите средства, заделяни за недвижими имоти, остават стабилни и се очаква да достигнат 10,9% през 2021 г. По-големият дял на заделяните средства за инвестиции в имоти наред със стабилизирането на пазара за набиране на средства ще продължат да осигуряват източници на ликвидност за по-широко възстановяване. Пазарът на затворени фондове демонстрира признаци на стабилност, тъй като спадовете на годишна база станаха по-ограничени през първото тримесечие, а набраните средства достигнаха 30 млрд. долара, отбелязва JLL.

Независимо от смесеното икономическо представяне и несигурността на пазара на имоти по-дългосрочната пропаст между ликвидност и предлагани имоти остава предизвикателство за влагането на капиталите. В резултат на това цената на основни активи нараства, а нивата на готови за инвестиране средства са 363 млрд. долара през първото тримесечие на 2021 г., което е близо до рекордното ниво.

През първото тримесечие дълговите пазари са регистрирали повишена активност и засилена конкуренция. Въпреки инфлационния натиск и растящите лихви в САЩ през последните месеци с подобряването на усилията за ваксиниране и оптимизма в редица икономически индикатори, глобалните дългови пазари остават в благоприятна среда на исторически ниски лихви. Кредиторите остават по-агресивни към сделки с основни, висококачествени активи.

Повторното отваряне на икономиката в Азиатско-тихоокеанския регион и бързото разпространение на ваксините в САЩ и Великобритания подобряват нагласите на инвеститорите към офис сектора. Това дава на JLL основания да вярва в ускорено възстановяване на трансакционната активност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:06 | 12.09.22 г.
fallback