fallback

Турция очаква бум на безлихвеното финансиране на имоти

Все повече турци се насочват към безлихвеното финансиране на жилища на фона на високите лихви по кредитите

11:23 | 08.03.21 г.

Снимка: Kerem Uzel/Bloomberg

Турският парламент одобри тази седмица регулации, уреждащи безлихвения пазар за финансиране на жилища, откривайки пътя за възможен бум в системата, която вече привлече около 300 хил. клиенти, стремящи се да избегнат космическите лихви, предава Ройтерс.

Т. нар. „система за финансиране със спестявания“ е използвана в Турция от 1991 г., но липсата на официално наблюдение на кредиторите до този момент отблъскваше някои кредитополучатели.

Продажбите на жилища и строителният бум помагат за стимулирането на икономическия растеж през последните години, но продажбите намаляват от септември насам, когато лихвите бяха повишени, за да отговорят на двуцифрената инфлация. Ипотечните кредити покриваха само 15% от всички покупки на имоти през януари спрямо 57 на сто миналия юли.

С новите регулации и при равнище на основната лихва в Турция от 17%, най-високото ниво сред развитите и развиващите се икономики, системата за финансиране чрез спестявания, основана не твърде стриктно върху ислямските принципи за финансиране, се очаква да привлече вълна от нови клиенти.

Въз основа на кооперативната система клиентите се съгласяват да плащат за брой години, равняващи се на сумата, която искат да заемат плюс 7% до 10% допълнителни разходи, които не са стриктно определени като лихва. След това те получават сумата, която целят, по средата на периода или по-рано, ако спечелят една от лотариите, организирани от кредиторите, и купуват имот.

30-годишният Хасан Дюрсун купил жилище, след като получил финансиране преди 3,5 години. „Препоръчах системата на трима-четирима души, които я обмислиха, но бяха много притеснени. Сега, когато има държавна защита, те виждат, че системата ще бъде гарантирана“, отбелязва той.

Макар че правителството не гарантира заемите, регулацията позволява на хората, които се присъединяват към системата, да съдят компания, ако й хрумне да избяга с парите им.

Регулацията изисква от компаниите, предлагащи подобно финансиране, да имат минимален капитал от 100 млн. турски лири (13,3 млн. щатски долара) и те трябва да кандидатстват пред банковия регулатор за одобрение. Системата се използва основно от хора, които се придържат към ислямски ценности, ограничаващи използването на лихви.

Очаква се тя да помогне за изпълнението на целта на турския президент Реджеп Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието да прибавят още ислямски инструменти за финансиране към икономиката.

Ердоган, който се самообявява за „враг“ на лихвите, редовно призовава за по-ниски лихви по кредитите. Миналата година той заяви, че делът на ислямските институции във финансовия сектор е нараснал три пъти до 6,3%, след като партията му дойде на власт през 2002 г. Правителството се стреми към дял от 20% до 2025 г.

Броят на компаниите, опериращи в сектора на безлихвеното финансиране, нарасна рязко до 40 спрямо окото пет през 2018 г., казва Еюп Акбал, президент на компанията FuzulEv, която оперира в сектора от 90-те години на миналия век.

„Плащанията, които участниците направиха към компаниите, без да имат правна защита, създадоха проблеми с доверието. Системата абсолютно се нуждаеше от регулация“, смята той.

Според Акбал заради липсата на регулации в миналото няма официални данни колко хора са използвали системата, но се смята, че става дума за около 300 хил. души и финансиране на стойност до 60 млрд. турски лири.

„След като проблемите с доверието отпаднат, системата лесно може да нарасне два-три пъти в рамките на четири-пет години“, казва Акбал и добавя, че тя е насочена към хора с ниски и средни доходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:19 | 12.09.22 г.
fallback