Пазарът на недвижими имоти в Ню Йорк е започнал 2021 г. на бавни обороти, предава Bloomberg.
Наемите в Манхатън и Бруклин са отбелязали през януари най-големия си срив на годишна база от началото на воденето на статистика, сочи доклад на компанията StreetEasy. Наемите в Манхатън са спаднали с 15,5%, а тези в Бруклин са надолу с 8,6%. Цените на жилищата през януари също са отбелязали големи сривове спрямо година по-рано с понижение от съответно 6,2% в Манхатън и 5,4% в Бруклин, показват данните.
Ръст през последно време на сделките показва поне някакво подобрение на фона на слабите резултати миналия месец. Предстоящите продажби, т.е. жилища, за които вече е сключен договор, са нараснали с 30,8% в Манхатън спрямо януари 2020 г. В Бруклин предстоящите продажби са нагоре със 17,3% през същия период.
Контрастът между растящи продажби и свиващи се цени е просто въпрос на търсене и предлагане, смята Нанси Ву, икономист в StreetEasy. Продажбите може да са скочили в сравнение с януари миналата година, но наличностите за цялата година, които са останали непокътнати по време на пандемията, продължават да изпреварват търсенето.
„Наличностите са рекордно високи и купувачите имат повече избор. Сега се случва това, че продавачите изглежда се примиряват с факта, че на пазара има рекордни наличности и ако не намалят цените значително, няма да продадат“, казва Ву.
Спад при луксозните имоти
Според Ву свръхпредлагането е особено изразено при луксозните имоти, за каквито StreetEasy определя жилищата на цена над 3,7 млн. долара.
„Наличностите в луксозния сегмент миналата година са били с 25% повече на годишна база. Това задръстване от налични имоти означава, че цените имат дори още пространство за намаляване, което на свой ред ще доведе до повече договори. Така че в момента пазарът е доста оживен“, казва Ву.
Това е разбираемо. Данните на StreetEasy за януари показват, че Манхатън е регистрирал ръст с 57% на подписаните договори за луксозни имоти на годишна база, „но дори с този ръст наличностите от луксозни жилища все още са близо до историческите върхове“, отбелязва Ву.
Това не е добра новина за продавачите в Ню Йорк, които ще трябва да свикнат с по-големи намаления на цените, допълва тя. „Не се вижда краят на спада на цените. Свиването с 6% в Манхатън изглежда е първият крайъгълен камък на това, което предстои“, смята Ву.