Растящите сметки за жилища са една от най-големите сенки, надвиснали над възстановяването на американската икономика, пише Bloomberg.
Около пет милиона американци не са платили наема или вноската си по ипотечен кредит през декември, показва допитване на Research Institute for Housing America към Асоциацията на ипотечните банкери (MBA). Това се равнява на над 5% от общия брой наематели и притежатели на ипотечен кредит в САЩ.
Други 2,3 млн. наематели и 1,2 млн. собственици на ипотечен кредит се чувстват застрашени от принудително извеждане или смятат, че ще бъдат принудени да се изнесат през идните 30 дни, показва допитването.
То добавя нов аспект към останалите данни за икономическите щети от пандемията и произтичащото от нея затваряне на бизнеси за много американци. Около 9,3 млн. работни места са били изгубени миналата година, а САЩ са отчели най-резкия ръст на бедността от 60-те години на миналия век.
Макар че делът на домакинствата с изоставащи плащания е намалял от юни м. г., все още има 2,6 млн. наематели, които са пропуснали, отложили или направили намалено плащане през декември. Други 2,4 млн. притежатели на жилища са пропуснали плащания по ипотечен кредит същия месец, сочи докладът.
Данните съответстват до голяма степен на допитването „Пулс на домакинствата“ на Бюрото за преброяване на населението на САЩ, което установи, че към 18 януари около шест милиона пълнолетни американци се опасяват, че принудителното извеждане от дома през идните два месеца е или вероятно, или донякъде вероятно.
Собствениците на имоти под наем поемат голяма част от бремето на неплатените сметки. Те са загубили доходи на обща стойност 7,2 млрд. долара през четвъртото тримесечие заради пропуснати наемни плащания, въпреки че цифрата е намаляла спрямо предходното тримесечие, сочи допитването на MBA.
По-малко хора, участвали в допитването в края на миналата година, са заявили, че се опасяват от загуба на дома си, което може би е резултат от държавната помощ до момента, казва Гари Енджълхард, преподавател по икономика в Maxwell School of Citizenship and Public Affairs към университета в Сиракуза.
„Тази увереност е вероятно индикация, че директните чекове и увеличени помощи при безработица, помощта за наемите, програмите за отлагане на плащания по ипотечни кредити и федералният мораториум върху принудителните извеждания до момента са ефективни в задържането на хората в домовете им“, допълва той.
Президентът Джо Байдън предложи пакет от допълнителни мерки за облекчаване на икономиката на стойност 1,9 трлн. долара, който в момента се обсъжда от конгресмените.
Докладът на MBA съдържа данни от допитване сред над 8 хил. домакинства.