fallback

След пожара в Гренфел много лондончани са блокирани в непродаваеми жилища

Проблемът с дефектните облицовки засяга над 600 хил. души във високи сгради и още милиони в кули със среден размер

19:54 | 03.02.21 г.

Снимка: EPA/БГНЕС

За много проблеми на британския жилищен пазар не се говори особено, защото пандемията омаловажава всичко останало. Един от тях е жилищен скандал, който дори Кафка не би могъл да си представи. Той датира от времето на трагедията с Гренфел тауър, която доведе до загубата на 72 живота през юни 2017 г., пише Bloomberg.

Четиричасов парламентарен дебат тази седмица хвърли светлина върху въпроса дали Великобритания може „да изгради нещо отново по-добре“, когато се случи трагедия като тази, предизвикана от човешка грешка. В момент, когато Великобритания променя регулаторните си структури, за да се възползва от Brexit, и планира да опрости правила, за да улесни бизнеса, това също така напомня за ужасяващите последици, които всичко това може да донесе.

След пожара в Гренфел тауър на следователите не им беше необходимо много време, за да установят основния виновник – облицовката, направена от силно запалими алуминиеви композитни панели, е образувала адски пръстен около сградата. Сходни материали покриват жилищни сгради в цял Лондон, Манчестър и други големи градове.

Облицовката не беше единственият проблем. Проверки на безопасността разкриха и други нарушения – от опасна изолация до кухини в стените без противопожарни просеки, също са допринесли за бедствието в Гренфел и са можели да доведат до други, ако не са били поправени.

Няма как да се изчисли броят на засегнатите, но организацията Inside Housing, която е събрала едни от най-добрите данни по проблема, счита, че става въпрос за над 600 хил. души във високи сгради и „още милиони“ в кули със среден размер. Наемателите на социални жилища (които са субсидирани от правителството) са блокирани в опасни имоти, а собственици на частни жилища също са открили, че имотите им в момента не могат да им донесат доход. Хората не могат да ги продадат или отдадат под наем без сертификат за противопожарна безопасност и сега може да им се наложи да плащат по-високи сметки за застраховка и такси за 24-часово противопожарно наблюдение.

Мнозина се определят като затворници в собствените си домове. „Лягам си, без да знам дали детето ми е в безопасност, дали ще бъде принудено да расте в малък апартамент без малките луксове, за които работехме толкова усилено, за да му ги осигурим, или дали ще бъдем пометени от сметка за облицовка, върху която няма да имаме никакъв контрол“, пише млада майка в писмо до списание The Spectator.

Откритието, че десетки хиляди други сгради може, по подобие на Грефнел, да са уязвими към пожари засяга и жилищния пазар, на който и без това предлагането на домове е ограничено, и заплашва да създаде дупка в счетоводния баланс на правителството, която може да е по-голяма от предвижданите 15 млрд. паунда (20,5 млрд. долара) за ремонти. Няма съмнение, че са необходими значителни промени. Големият въпрос е кой ще плати за тях и как междувременно да бъдат освободени собственици и наематели.

Правителството обеща 1,6 млрд. паунда за финансиране на ремонтите, но само за сгради с височина над 18 метра. Смята се, че реалните разходи ще надхвърлят многократно тази сума, особено ако се включат и сградите с височина до 11 метра, а за премахването на опасностите може да са необходими десет години. Премахването и поправката на сгради с дефектна облицовка е завършено за 58% от общинските жилища и само 30% от сградите в частния сектор. Проблемът за собствениците на частни апартаменти е усложнен от сложната наемна система във Великобритания, при която собственици на сградите са регистрирани в чужбина компании, които може да протакат, ако трябва да поемат допълнителни разходи.

Майкъл Уейд, специалист по застраховане, ангажиран от правителството, иска на наемателите да бъдат отпускани дългосрочни, гарантирани от държавата, заеми за извършване на ремонтните работи, а разходите да бъдат прехвърлени на собствениците на апартаментите под формата на такси за услуги. Предложението беше определено като „такса облицовка“ от гневни собственици на апартаменти.

Доклад на комисия в Камарата на общините разкритикува остро законопроекта на правителството за нови сградни регулации, които предвиждат наемателите да платят част от сметката за ремонтите. Депутати от Консервативната партия отправиха критики и към неумелото управление от правителството на кризата с облицовките. Сега правителството обещава да защити наемателите и да направи ново предложение.

Всяко възможно решение трябва да освобождава хората, които искат да продадат дома си и да се преместят. Може би фонд от институционални инвеститори може да купува апартаменти, да направи необходимите ремонти и по-късно да ги продаде след разрешаването на проблема с облицовката. Предвид недостига на жилища и дългосрочната привлекателност на тези активи правителството трябва да помага на пазара да създаде естествен мост, който да отърве злощастните собственици от бедите им.

Достатъчно лошо е, че жертвите на Гренфел тауър и техните семейства не са получили особена справедливост или компенсация и все още не е ясно дали отговорните за облицовката ще трябва да платят. Разследването на трагедията в Гренфел, което сега е съсредоточено върху търсенето на вторични причини, събра много данни за това как международни компании, произвели облицовката и изолацията, знаели, че продуктите им не са безопасни и не са разкрили рисковете пред регулаторите. Доколко голяма е тяхната отговорност трябва да решат съдилищата, въпреки че по-добра регулация ще помогне за предотвратяване в бъдеще на инциденти като този в Гренфел.

Френското подразделение на американската индустриална компания Arconic, което е произвело облицовката за Гренфел, е знаело, че панелите са постигнали рейтинг клас Е (най-ниският е F) при тестове за пожар във Франция, но са продължили да ги продават като по-високия клас В. Celotex, британското подразделение на френската компания Saint-Gobain, продало изолацията в Гренфел след манипулирани тестове за безопасност. „Трябваше да се примиря с много действия в Celotex, които връщайки се назад, бяха напълно неетични“, каза пред следователите Джонатан Ропър, бивш помощник-продуктов мениджър в Celotex.

Всеки, който си е купувал жилище, знае, че то носи рискове, включително неочаквани разходи. Но проблемът с облицовката е различен. Всяко решение, което принуждава днешните невинни собственици на имоти да плащат сметката, е несправедливо и политическо неразумно от страна на Консервативната партия, която от дълго време подкрепя жилищната собственост. Трябва да има по-добър начин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:54 | 14.09.22 г.
fallback