Компаниите търсят начини да променят офиса и да дадат на служителите причини да се завърнат на работното си място и според нов доклад на консултантската компания JLL вниманието трябва да е върху служителите, пише онлайн изданието property-magazine.eu.
Докладът „Преосмисляне: Новото бъдеще на работата за създаване на по-добър свят“ прогнозира, че в бъдеще работата ще изисква от компаниите да отдават приоритет на здравето, благосъстоянието и психическото здраве на служителите. Ще има и голяма трансформация на работното място, като традиционният офис ще се развие и ще се превърне в централно средище, преустроено за взаимодействие на служителите, сътрудничество, иновации и образование.
Заключенията в доклада са резултат от виртуално събитие, организирано от JLL, с участието на експерти в индустрията от Barclays, Discovery и Vodafone, които са изтъкнали тенденцията към хибридни екосистеми на работа, включващи работа в гъвкави пространства, в офиса и от разстояние. Панелистите са обсъдили как разнородните, притежаващи дигитални умения служители, ще характеризират деловия свят през 2025 г. и са отбелязали значението на това, от което служителите се нуждаят, за да се завърнат в офиса през 2021 г. и след това.
„Гледайки към начина на живот след пандемията, важно е да сравним преживяванията и да споделим най-добрите практики. Дискусиите потвърдиха сеизмичната промяна към модел, в който служителите са в центъра на вниманието, и възобновения фокус върху това какво е важно за служителите като качество на живот и щастие“, коментира Марк Каски, главен изпълнителен директор на отдел „Корпоративни решения за Европа, Близкия изток и Африка“ в JLL.
„Появява се нова цел на работното място и работодателите трябва да преценят какво означава това за техния бизнес модел. Трябва колективно да създаваме по-свързано, устойчиво работно място, което отговаря на очакванията на служителите“, допълва той.
Хибридните екосистеми на работа не са само породена от пандемията необходимост
С развитието на тенденцията към работни екосистеми офисите продължават да са пространства за взаимодействие и центрове за иновации. Служителите ще запазят силен афинитет към офиса. Данни на JLL сочат, че 70% от служителите смятат офис средата си за по-благоприятна за изграждане на екип и творческо сътрудничество. Работата от разстояние вероятно ще се състои от два дни в седмицата в офиса, а много служители (74%) обмислят четиридневна седмица.
Офисът на бъдещето ще трябва бързо да се приспособи, за да стане вдъхновяващо, колаборативно пространство, а не само модел на наредени едно до друго бюра като преди. Очаква се значителна промяна към гъвкави работни пространства, като собствениците на имоти създават собствени гъвкави площи или си партнират с оператори на гъвкави пространства.