fallback

Изобилието от капитал ще притисне доходността от логистични имоти в Европа

Инвеститорите поглеждат все повече на изток в търсене на по-привлекателна доходност, констатира консултантска компания

13:35 | 17.12.20 г.

Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

Растящите онлайн продажби водят до устойчиви нива на усвояване на логистични площи, а непоколебимото търсене от инвеститорите ще тласне логистичния сектор към рекордна година и ще продължи да притиска доходността от първокласни имоти през 2021 г., прогнозира консултантската компания Savills.

Тя отбелязва, че усвояването на логистични площи е останало устойчиво през първите три тримесечия на годината, достигайки 21,8 млн. кв. м, с 10% над еквивалентното равнище през същия период на миналата година. Холандия (4,6 млн. кв. м и ръст от 56% на годишна база), Полша (3,7 млн. кв. м и ръст от 33%) и Великобритания (3,5 млн. кв. м и ръст от 46%) са формирали по-голямата част от растежа.

2020 вече е рекордна година за усвояването на логистични площи във Великобритания, надхвърляйки 3,5 млн. кв. м, постигнати през 2016 г. Германия с 5,1 млн. кв. м и ръст от 1% на годишна база остава най-доминиращият пазар тази година.

Търсенето на логистични площи на Иберийския полуостров е нараснало значително спрямо миналата година със скок от 7% в Испания и 35% в Португалия на фона на проникването на електронната търговия.

„Онлайн продажбите, които за много търговци на дребно бяха основният канал за търговия през първото затваряне заради COVID, нараснаха значително тази година, както можеше да се очаква“, коментира Майк Банс, партньор в отдел „Европейски изследвания“ в Savills. „Макар че за много страни връхната точка беше през април, прогнозите на Центъра за изследвания на търговията на дребно сочат, че пренасочването към електронна търговия може да се ускори с около 12 месеца в резултат на COVID-19, тъй като повечето клиенти остават предпазливи към пазаруването във физически магазини преди разпространението на ваксините“, допълва Барнс.

„В резултат на ръста на електронната търговия наблюдаваме значителен скок на нивата на усвояване на логистични площи през трите тримесечия на тази година. В резултат на това свободните площи останаха непроменени на средно ниво от 5,3% в Европа към края на третото тримесечие. Тъй като предлагането към момента изглежда ограничено, очакваме ръстът на наемите да се възобнови на основните пазари в континенталната част на Европа от 2021 г., особено предвид структурния недостиг на предлагане на първокласни имоти от последна миля“, отбелязва Барнс.

Инвестициите в логистични имоти в Европа са достигнали 22 млрд. евро през трите тримесечия на 2020 г., което е малко под нивото през същия период на миналата година, макар че Savills очаква тази година да се впише в средното годишно равнище от 29 млрд. евро през последните пет години.

„2020 е забележителна година за логистичния пазар. Секторът вече преживя бърза структурна промяна, но COVID-19 ускорява значително този процес и последиците ще бъдат всеобхватни“, коментира Маркус де Минквиц, директор на регионалните инвестиции за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) в Savills.

„Всички водещи индикатори показват, че нарасналото търсене на складови площи ще се запази, особено в градските локации, което води до рекордни равнища на конкуренцията между предприемачи, наематели и инвеститори“, допълва той.

От гледна точка на конкретни пазари 2020 е забележителна година за Полша, където обемът от инвестиции в индустриални имоти е с 368% над средното петгодишно равнище за съответния период, тъй като инвеститорите поглеждат повече на изток в търсене на по-привлекателна доходност. Франция е регистрирала ръст на инвестициите с 25% над средното петгодишно равнище.

“Тъй като в сектора се стича все повече капитал, цените растат и очакваме това да продължи през идните две-три тримесечия. Когато погледнете капиталите, които в момента са активни в сектора, може да се очаква, че доходността от първокласни имоти ще спадне под 3% за най-добрите активи на основните пазари. И тук не става въпрос само за броя на заинтересованите страни, а също и за количеството капитали, които те имат за инвестиране. Портфейлите се търгуват особено добре с бонуси между 5% и 20%“, отбелязва Де Минквиц.

„В момент, когато се насочваме към следващата фаза на пандемията, която може да е възстановяване, но и повсеместна икономическа несигурност и сътресения, цените на логистичните имоти вероятно ще се стабилизират и ще се появят различни подсектори на пазара. Връщайки се назад, тази година промени сектора от гледна точка на относителната му стойност в рамките на имотния пазар, а основите и траекторията на растеж изцяло подкрепят тази промяна“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:49 | 13.09.22 г.
fallback