fallback

Катар залага на строителството за излизане от коронавирусната криза

Местни жители и чужденци обаче се питат дали това не е модел от отминала ера

12:22 | 19.12.20 г.

Снимка: Bloomberg LP

Работата си върви нормално в Лусаил, построения наполовина град северно от основното крайбрежие на Доха. Най-малко 20 крана се извисяват в прашния небосвод, докато десетина работници се трудят върху покрива на хотел, гледащ към нов изкуствен остров. Камиони се движат насам-натам в гигантски пясъчен терен, пише Bloomberg.

Докато коронавирусът, свиването на световната икономика и бъдещето на въглеводородите пораждат въпроси за жизнеността на проекти в Персийския залив, няма как да предположите това от случващото се в Катар.

Две години преди малкият полуостров да приеме Световното първенство по футбол, една от най-богатите страни в света на човек от населението прави това, което може най-добре – да влага голямото си богатство от износа на природен газ в последния етап от превръщането на Доха в голям бизнес и транспортен хъб, който трябва да конкурира съседи в региона като Дубай и Абу Даби.

Но въпросът, който много чужденци и катарци си задават все повече, е дали това не е модел от вече отминала ера. Притеснението, както в повечето страни от Персийския залив, е, че прехвалената диверсификация на икономиката се свежда предимно до силно субсидирано строителство на недвижими имоти и не е ясно какво или кой ще остане, след като спортните фенове си тръгнат, а стадионите бъдат разрушени.

Пандемията не намалява амбициите на Катар, но показва мимолетността на живота на имигрантите в региона. Това е значителна заплаха за място, което разчита толкова много на чуждестранни служители, за да заемат все по-нарастващото предлагане на апартаменти и офиси и да пазаруват в многобройните му молове.

Коронавирусът отлага това, което се очакваше след години на спадащи цени на недвижимите имоти, коментира Павел Банач, който управлява катарския клон на консултантската компания в областта на недвижимите имоти ValuStrat.

„Ако можем да излезем от кризата бързо, може би поне до 2022 г. ситуацията ще остане стабилна. Населението е проблем. Как да привлечем повече хора да пристигат в Катар, това е основният въпрос“, отбелязва Банач.

Броят на гражданите и жителите на страната е намалял със 78 хил. между края на март и октомври. Макар че това е спад само с 2,8%, строгите правила все още пречат на голяма част от пътуванията. По-рано тази година Oxford Economics съобщи, че Катар, ОАЕ и други страни от Персийския залив може да регистрират спад от 10%.

Но е трудно да се обрисува точна демографска картина. Само 12 на сто от 2,7 млн. жители на Катар и 5% от работещите хора в страната са местни, а получаването на гражданство на практика е невъзможно. Около 60 на сто от населението на Катар живее в общински жилища за хора с ниски доходи, повечето от които работещи мъже имигранти, показват данни от последното преброяване през 2015 г.

Богатствата на страната позволяват „да запази стария модел на приходи от въглеводороди, доминация на държавния сектор, социални услуги за гражданите, краткотрайно пребиваващи чужденци и бавна диверсификация, която продължава много повече, отколкото в останалите страни от Персийския залив“, казва Хаснаин Малик, главен капиталов стратег в компанията за анализи на страните с нововъзникваща икономика Tellimer. „Той също така намалява стимулите за пристъпване към много по-дълбока реформа“, допълва той.

Икономиката е нараснала с 9,3% между 2011 и 2019 г., въпреки че намаляващите цени на горивата спират растежа на енергийната индустрия. Почти половината от ръста е дошъл от строителството и недвижимите имоти, подкрепени от вълна от държавни разходи по подготовката на най-голямото футболно събитие, което се случва веднъж на четири години.

Признаците за свръхпредлагане са навсякъде. Празни небостъргачи могат да се видят дори в търсени квартали с ново строителство близо до тях. ValuStrat смята, че през първото полугодие излишъкът от жилищни имоти е достигнал 80 хил. единици, а още 7250 нови имота се очаква да излязат на пазара до края на годината.

Очаква се новият град Лусаил само да задълбочи проблема. Когато бъде завършен, той трябва да приеме над 200 хил. души, разпръснати сред апартаменти, къщи и луксозни вили.

Катар

Чужденците проявяват ограничен интерес. Около 20 на сто от терените на един от изкуствените острови на Лусаил, продадени на търг миналата година, са били купени от чужденци, съобщава Насер Ал Ансари, президент на имотната компания, отговаряща за продажбата, Just Real Estate. Чужденците може да съставляват по-голя дял от купувачите на сходен търг идния месец, допълва той. 

През октомври беше обявен нов закон, който разширява конкретните зони, в които чужденците могат да притежават имот. Той също така предлага възможност за придобиване на гражданство при закупуване на жилище на цена най-малко 200 хил. долара.

Притокът на нови недвижими имоти пораждаше безпокойство още преди COVID-19. Прогнозите преди пандемията на консултантската компания Cushman & Wakefield бяха за спад на заетостта на жилищата до 80% през 2021 г. спрямо 94% през 2015 г. Наемите на офиси вече намаляват.

Заради по-слабите постъпления от продажби на енергия правителството опитва да намали разходите по начини, които може да принудят още чужденци да напуснат. Катарското финансово министерство принуди министерства и държавни компании да намалят разходите си за заплати на чужденци с 30%, въпреки че им остави възможност да изберат дали да свият заплати или да съкратят работни места.

Катар прави преход към икономика, базирана повече на знанието, казва министърът на търговията и индустрията Али Ал Кувари. Диверсификацията на икономиката ще привлече талантливи чужденци, „които ще искат да дойдат и да останат тук и да инвестират и купуват имоти, да купуват кули и да продължават да живеят тук, дори да нямат работа един-два месеца по някаква причина“, смята той.

Катар

Но създаването на индустрии извън енергетиката и недвижимите имоти се случва бавно. Катарският финансов център в Доха привлича известен интерес - UBS Group обяви планове този месец за бизнеса си за управление на богатството, но като цяло размерът на индустрията с финансовите услуги остава под половината от този в ОАЕ.

Майката и сестрата на емира на Катар ръководят усилията за изграждане на образователен, научен и технологичен хъб, обвързан с университетската система, но все още се нуждаят от привличането на много частни инвестиции.

Коронавирусът обаче показва по зловещ начин динамика, която може да стане ясна едва след Световното първенство по футбол, след като необходимите хора за организирането на събитието изчезнат. Вероятно едва тогава ще стане ясно „истинското бреме“ на дълга, свързан със строителството на недвижими имоти, смята Малик.

Катар обаче ще се стреми и към още едно събитие, което би привлякло много хора. През юли страната обяви планове да кандидатства за организирането на Олимпийските игри през 2032 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:26 | 13.09.22 г.
fallback