Наред с фанфарите около плана от десет точки на британския премиер Борис Джонсън за зелена индустрия имаше и мълчаливо признание, че някои политики за опазване на климата са по-трудно изпълними от други, пише Bloomberg.
Британското правителство удължи с една година грантовата схема за зелени жилища на стойност 3 млрд. паунда (4 млрд. долара), тъй като държавните служители не смогват да обработят десетките хиляди заявления, които продължават да се трупат.
Два месеца след началото на програмата правителството е издало едва 267 ваучера, съобщи говорител на кабинета на премиера в Лондон. Представители на отдела за бизнес, енергия и индустриална стратегия обработват 42-те хиляди заявления, които получават.
„За да отговори на значителното и добре дошло търсене от обществото, правителството трябва да ускори неотложно издаването на ваучери“, коментира Луси Саймъндс-Джоунс, говорител на Асоциацията за децентрализирана енергия, която представлява компании за поставяне на изолации.
Санирането на рушащи се домове е част от усилията на Великобритания да изпълни целта за нулеви въглеродни емисии, като в същото време помогне за възстановяването на икономиката от пандемията.
Грантовата програма за зелени жилища започна през септември с обещанието притежателите на имоти да получат 5000 паунда за дейности като изолация. Хората с ниски доходи могат да получат до 10 хил. паунда. Програмата трябва да приключи през март догодина, но заради бавния напредък може да бъде удължена до март 2022 г.
Това е вторият път, в който правителството не успява да постигне успех с програмата си за изолиране на дома. През 2015 г. министрите се отказаха от Зелената сделка, която обвързваше вноските по ипотечен кредит с разходите по санирането на дома, заради слаб интерес.