Сеул се превръща във водещ пазар за сделки с офис и търговски площи в Азия, след като южнокорейската столица предотврати блокада благодарение на овладяването на COVID-19, предава Bloomberg.
Трансакциите с офиси са достигнали близо 9 млрд. долара в Сеул от началото на годината до септември, изпреварвайки Токио със 7,7 млрд. долара, който до този момент беше лидер в региона, и Шанхай с 4,8 млрд. долара, сочат данни на Real Capital Analytics. Сеул е на първо място и по трансакции с търговски площи, следван от Гуанджоу и Токио.
„Макар че основните данни за инвестициите може да изглеждат вяли, има признаци за възстановяване“, пише екипът на Real Capital начело със Саймън Малинсън в доклада си. „Броят на сделките в развитие на този етап е по-голям в сравнение с миналата година, а икономиките също постигат стабилно повторно отваряне“, се казва още в доклада.
Сделките в Азиатско-тихоокеанския регион са намалели с 38% през третото тримесечие спрямо същия период на миналата година, което е по-малък спад спрямо 43% в Европа и 57% в САЩ, където вирусът продължава да се разпространява неудържимо. Южна Коря е начело в Азия със сделки за общо 6,8 млрд. долара през третото тримесечие, което е ръст с 22% на годишна база.
Данните в Азия показват продължаващо търсене на офиси и търговски центрове въпреки прогнозите, че COVID-19 ще доведе до необратими промени в полза на работата от разстояние и електронната търговия. Азия първа навлезе и първа излезе от пандемията. В Южна Корея тя достигна връхна точка в началото на март. Страната с население над 50 млн. души има 26 925 потвърдени случая на COVID-19 и 474 починали, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“.
Други глобални компании за недвижими имоти също подчертават относителната сила в Азия, където стъпки като носенето на маска и проследяване на контактните лица поставиха COVID-19 под контрол дори в гъстонаселените градски центрове. CBRE съобщи, че трансакциите през третото тримесечие са намалили с 25,6% на годишна база в Азия, с 33,4% в Европа и с 59,5% в Северна и Южна Америка на валутно коригирана база.
Броят на сделките е варирал значително в зависимост от това колко силен удар е понесла дадена страна от вируса. Блокадите в Сидни и Мелбърн са довели до спад с 61% на трансакциите в Австралия през третото тримесечие. В Тайван обемът от сделки е скочил със 168% на годишна база. В Южна Корея през септември са били сключени сделки за 9,3 млрд. долара, което е повече от общия обем на трансакциите през четвъртото тримесечие на 2019 г.
Продажбите остават засегнати от наложените заради вируса ограничения на пътуванията, които намаляват възможностите на международните инвеститори да правят огледи на имоти и да водят преговори лице в лице.
„Пазари като Япония, Китай и Южна Корея, разполагащи с големи бази от местни инвестиции, на които да разчитат във времена на затруднени трансгранични инвестиции, имат предимство в COVID ерата“, показва докладът на Real Capital.
Цените са останали устойчиви на повечето пазари.
„Продавачите като цяло не желаят да правят двуцифрените отстъпки, за които купувачите настояват. Дори в Сидни, Мелбърн и Сингапур, където блокадите нанесоха най-тежък удар, понижаването на цените е ограничено до празни или по-стари активи, а първокласните активи се търгуват на цени над нивата преди пандемията“, се казва в доклада.