Кипър спира противоречивата си програма за гражданство срещу инвестиция, известна като "златна виза", след многобройни медийни публикации за слабости и злоупотреба със системата, съобщават местни медии.
Говорителят на кипърското правителство Кириакос Кушос заяви, че замразяването на програмата в настоящата й форма ще влезе в сила от 1 ноември, информира полуофициалната Кипърска телеграфна агенция.
Говорителят направи изявлението пред журналисти след извънредно заседание на кабинета на островната страна.
Редица високопоставени кипърски представители, политици, адвокати и строителни предприемачи са замесени в схема, позволяваща на хора с криминално минало да си купуват европейски паспорт, използвайки гражданството на страната чрез инвестиционната програма, разкри катарската телевизия Al Jazeera.
В понеделник тя показа как най-високопоставените политици в Кипър подпомагат и насърчават хора с осъдителни присъди да получават кипърско гражданство, предоставяйки им достъп до вътрешните пазари на Европейския съюз (ЕС) и безвизово пътуване.
Сред тях са председателят на парламента Деметрис Силурис и членът на опозиционната партия „Акел“ Христакис Джованис, който е и един от най-големите строителни предприемачи в страната.
Разкритията бяха направени два месеца след като Al Jazeera публикува „Кипърските документи“ – 1400 изтекли документа, които показват, че Кипър редовно не зачита собствените си закони и позволява на хора с осъдителни присъди и бегълци да получават гражданство на страната.
След разследването Кипър защити програмата, като заяви, че през последните години са били допуснати много грешки, но затягането на законите и проверките на миналото на кандидатите е достатъчно за предотвратяване на възможността хора с присъди да получават паспорт.
Програмата за кипърско гражданство срещу инвестиция предоставя кипърски паспорт на всеки, който инвестира най-малко 2,5 млн. евро в страната, често чрез инвестиции в недвижими имоти.
От 2013 г. насам, когато беше задействана програмата, в страната са влезли над седем милиарда евро. Те са били използвали в подкрепа на буксуващата икономика на Кипър.
Макар че е законна, програмата редовно е критикувана от ЕС и от неправителствени организации, борещи се с корупцията, които твърдят, че тя улеснява изпирането на откраднати активи от Русия и други страни.