Офисите по света останаха празни по време на пандемията, превръщайки бизнеса в особено труден за някои оператори на гъвкави площи, тъй като наемателите реагираха на разместването на пластовете в икономиката, пише консултантската компания JLL.
Сега някои от по-големите оператори се стремят да извлекат полза от предизвикателствата в сектора, ускорявайки плановете си за разширение.
През юни листнатата на борсата компания за гъвкави площи IWG нае близо 2800 кв. м офис площи в Хонконг, които преди това бяха наети от друг оператор на гъвкави пространства. Американските компании Serendipity Labs и Industrious също са в силна позиция за разширяване, казва Бен Мун, управляващ директор на отдел „Гъвкави площи“ в JLL.
Интересът вероятно няма да намалее предвид търсенето от корпорациите на холистични решения за работните пространства и натиска върху традиционните бизнес модели, които стимулират консолидацията, допълва той.
„Операторите, които навлязоха в трудния период със силна финансова позиция и добре установен бизнес, ограничиха свободните площи, а благоприятни сделки с недвижими имоти гледат към два основни пътя за разрастване – или поемане на площи от друг оператор и/или придобиване на бизнеси на изпитващи затруднения конкуренти“, отбелязва Мун.
И двете се случват, но преобладава второто. „В някои случаи предишният оператор излиза от наемния си договор или при други е фалирало дружеството със специално предназначение, което държи наемния договор, оставяйки собственика на имота без никакви ресурси“, казва той. „Или е възможно операторът просто да е изискал неблагоприятни условия от собственика за предоговаряне и собственикът се е възползвал от възможността да преструктурира работното пространство в сградата“, допълва Мун.
Променящ се пейзаж
Има и други добри възможности за по-малки играчи заради очакваното навлизане на нови оператори на пазара. „Например, оператори на хотели ще погледнат към пазара на гъвкави офис площи наред с нови участници от пазара на недвижими имоти. Индустрията с гъвкавите офис площи все още е в начални етапи на развитие, така че пейзажът ще изглежда много различно след пет години“, отбелязва Мун.
Коронавирусната пандемия оказва икономически натиск върху наемателите, но също така ги затруднява да прогнозират имотните си нужди, което засилва предпочитането на гъвкави площи. „Прогнозирането на търсенето вече беше много неточна наука за наемателите преди COVID да демонстрира как външни събития могат напълно да променят нуждата от площи. Сега сме в положение, при което парите са цар, запазването на капитал е ключът, а наемателите искат да гарантират, че имотните им задължения намаляват“, казва Мун.
„Гъвкавостта ще става все по-важна занапред, а предлагането ще трябва да отговори на това, тъй като ще навлезе в период на свръхпредлагане. Собствениците на имоти, които отговорят на нуждите на клиентите от гъвкавост, сигурност на разходите, обхватен продукт от гледна точка на работното място и предложени услуги, ще спечелят“, смята той.
Ръководителите в областта на корпоративните недвижими имоти ще трябва да се справят с по-сложен свят, прилагайки решения на работното място с по-широк спектър от избор – от площи на поискване до по-традиционни собствени или отдавани дългосрочно активи.
Компаниите и служителите, които те подкрепят, ще имат по-големи искания за гъвкавост. Макар че работещите на свободна практика е по-вероятно да се откажат от площите за съвместна работа, тъй като пандемията от COVID-19 блокира бизнеса, 67% от ръководителите, вземащи решения в областта на корпоративните недвижими имоти, увеличават програмите за мобилност на работното място и внедряват гъвкави площи като централен елемент в стратегиите си за гъвкава работа, отбелязва JLL.
Това ще е предизвикателство за собствениците. Растящият дял на гъвкавите площи – JLL очаква 30% от всички офис площи в света да бъдат гъвкави под някаква форма до 2030 г., означава по-малко дълги наемни договори.
Оценяването на гъвкавите площи е по-сложно, а сигурността на договора ще е от основно значение.
„Ще трябва да има свежо мислене на имотните пазари и предоставяне на прозрачни данни, така че сгради с различни видове площи да бъдат оценявани по-точно“, казва Мун.
„Необходими са методологии за оценка, които вземат предвид променливото представяне. Традиционният дългосрочно нает офис е много прост актив в сравнение възприетите от дълго време методологии, но също и актив с малко пространство за управление с цел генериране на свръхдобро представяне. Това ще трябва да се промени в бъдеще“, смята Мун.