fallback

Купувачите търсят бягство от коронавируса на бреговете на италианските езера

Откритите пространства и романтичните гледки се харесват както на международни, така и на местни купувачи

12:00 | 09.08.20 г.

Снимка: Pixabay.com

Лотусите и далиите цъфтят в ботаническите градини на Villa Taranto във Вербания, на бреговете на езерото Маджоре в Северна Италия. В обичаен юли те привличат 1000 посетители на ден, които плащат, за да ги посетят. Тази година са близо 300, пише Financial Times.

„Градът е спокоен, като държи очите си на четири. Но заради по-малкото приходи от продажба на билети скоро няма да имаме пари да плащаме на градинарите и на нас самите. Положението е наистина лошо“, казва Джулиана Занзола, туристически мениджър на ботаническите градини.

Езерото е част от границата между Пиемонт и Ломбардия, две области, които понесоха тежък удар от коронавирусната пандемия в началото на пролетта. В Ломбардия са регистрирани близо половината от починалите заради COVID-19 в страната.

„В началото на март бяхме много разтревожени. Нямахме никакви телефонни обаждания, нищо“, споделя Сара Занота, управляващ директор на местната имотна компания Lakeside Real Estate.

Но след вдигането на блокадата в областта в началото на май Занота казва, че има ръст на купувачите, търсещи имоти там. „Оттогава е доста натоварено“, отбелязва тя.

Компанията е продала девет имота през последните два месеца, с пет повече спрямо същия период на миналата година. „Но вирусът променя това, което искат хората – сега всички търсят гледка към езерото и голяма площ“, допълва Занота.

През май Sotheby’s International Realty отвори нов офис на брега на езерото Маджоре, за да отговори на растящото търсене, след като до този момент обработвала запитвания от офиса си в Милано.

„Запитванията за тази област нараснаха значително, особено по отношение на наемите“, казва Лодовико Пинати Морано, управляващ партньор в агенцията. „В месеца след блокадата финализирахме три сделки – две за жилища под наем и едно за продажба“, допълва той.

Чуждестранни купувачи, почти всички от които от Централна и Западна Европа, съставляват 65% от пазара на езерото Маджоре, сочат данните на Sotheby’s. Швейцария е съвсем наблизо, а Мюнхен – на шест часа с кола, въпреки че районът е популярен и сред френските, британските и белгийските купувачи.

„Неотдавна финализирахме сделка за германски клиент, който купи на майка си голям имот с външна площ и красиви гледки, той беше разтревожен за нея“, казва Дилета Джорджоло Спинола, ръководител на отдел „Продажби в Централна и Южна Италия“ в Sotheby’s International Realty.

„Всеки преосмисля живота си“, коментира Бил Томсън, ръководител на отдела за Италия в консултантската компания Knight Frank.

Търсенето от местни купувачи също расте. Запитванията от италианци са се увеличили с 20% през последните два месеца, а запитванията за наеми са се повишили със 70 на сто, казва Морано.

Запитванията за имоти с големи градини и басейни са скочили с 15%, тъй като притеснените жители на Милано, затворени в градските си апартаменти, са потърсили повече открити пространства.

Новите тенденции все още не са се отразили на цените, които понесоха тежък удар преди близо десет години, когато икономиката пострада заради последиците от кризата в еврозоната. В Италия цените на имотите все още са с около 20% под нивата през 2011 г., сочат данни на италианската статистическа служба Istat.

„Ще стигна по-далеч и ще кажа, че пазарът е надолу с около 40% спрямо нивата му преди 11-12 години“, казва Томсън.

Според Спинола езерото Комо е популярно сред руските милиардери и американците – актьорът Джордж Клуни притежава вила там от 2002 г., но езерото Маджоре е не по-малко красиво.

Френският романист от 19-и век Стендал пише: „Ако имате сърце и риза, ще продадете ризата си и ще посетите езерото Маджоре…“, той изброява още няколко красиви места в Италия, но местният туристически борд често съкращава цитата.

Донатела Версаче, собственик на едноименната модна империя, плати миналата година 5 млн. евро за розова вила в Мейна.

Но нарасналото търсене вероятно ще се запази, само ако областта задържи ниския брой на случаите на коронавирус. Тази седмица Ломбардия регистрира четвъртия си пореден ден без починали заради COVID-19.

Но нарастването на безпокойството от втора вълна в Европа след резкия ръст на случаите в Испания, който накара Великобритания да върне отново 14-дневната карантина за хора, пристигащи от страната, напомня, че връщането към нормалност е малко вероятно в обозримо бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:28 | 13.09.22 г.
fallback