Цените на новите жилища в Китай са нараснали с малко по-бърз темп през април и се прибавят към признаците за постепенно възстановяване на имотния пазар на фона на смекчаването на ограниченията за придвижването заради коронавируса и отварянето на втората по големина икономика в света, предава Ройтерс.
Средните цени на новите жилища в 70 големи града в Китай са нараснали с 0,5% през април спрямо предходния месец, което е най-високото ниво от октомври м. г. и следва ръста от 0,1% през март, сочат изчисления на Ройтерс на база данните на Националната статистическа служба на Китай. На годишна основа цените на жилищата са се повишили с 5,1% през април спрямо 5,3% през март.
„Натрупаното търсене на жилища се е освободило допълнително през април с връщането в релси на икономиката и на живота“, отбелязва представител на статистическата служба в комюнике.
Китай до голяма степен овладя разпространението на вируса и продажбите се възстановяват бързо, тъй като властите позволяват на предприемачите да отворят отново изложбените си центрове, а на брокерите на недвижими имоти – да организират огледи. Пазарните нагласи са подкрепени и от по-лесния достъп до ипотечни кредити и по-ниските лихви, след като правителството увеличи ликвидностите, за да съживи икономическата дейност.
Средните лихви по ипотечните кредити в 41 града за купувачите на първо и второ жилище са намалели през април спрямо март, тъй като банките са последвали понижаването от централната банка на ключовата й лихва по кредитите.
Повишаването на цените на жилищата съответства на признаците на възстановяване на имотните предприемачи, които са ускорили инвестициите си през април и са ограничили спада на продажбите.
Макар че до момента правителството се въздържа от значително смекчаване на политиките в областта на недвижимите имоти, местните власти разхлабиха ограниченията за покупка на жилище или въведоха мерки за облекчаване на финансовия натиск върху предприемачите.
Подобна мярка е неотдавнашна реформа, която разхлабва правилата за местопребиваване, за да улесни хората от селските райони да се установяват в малки градове, да увеличават потреблението в градовете и да разширяват кръга на купувачите на жилища.
Джан Дауей, базиран в Пекин анализатор от агенцията за недвижими имоти Centaline, счита, че през април имотният пазар се е възстановил на 80%-90% спрямо нивото преди вируса, като някои райони дори се представят по-добре.