fallback

Коронакризата вече се проявява на наемните пазари на жилища в Европа

През март се забелязват първите спадове на наемните равнища и тази тенденция се очаква да се задълбочи

14:23 | 05.05.20 г.
Автор - снимка
Редактор

Кризата с коронавируса Covid-19 започва да проявява своите ефекти върху европейските наемни пазари на жилища. Това се посочва в доклад на HousingAnywhere – най-голямата платформа в света за настаняване под наем, за наемите през първото тримесечие, съобщава онлайн изданието property-magazine.eu.

Макар януари и февруари все още да показват продължаване на тенденциите, които бяха видими през последното тримесечие на 2019 г. – основно увеличаване на наемите, през март вече се забелязват първите спадове на наемните равнища. Тази тенденция се очаква да се задълбочи в следващите месеци.

Развитието на наемните цени е сведено до минимум в повечето градове и броят на наличните имоти под наем се увеличава. В градове като Лондон и Амстердам, известни с високите си наеми, ръстовете се забавят драстично – съответно до 0,5% и 0,1%.

В Барселона се отчита първият спад на наемите от 2013 г. насам, макар и минимален – само 0,1% за тримесечието за едностайните апартаменти и 0,8% за единичните стаи.

Топ 3 на пазарите с най-силно растящи наеми

През първото тримесечие на 2020 г. Виена отбелязва най-силен ръст на наемите на годишна база - 11,5% за апартаменти с месечен наем в размер на средно 1 016 евро и увеличение с 10,4% за студия до 839 евро на месец.

Увеличението се диктува от недостига на жилища за дългосрочен наем заради възхода на платформите за краткосрочни наеми. Наскоро местната управа в града въведе специално законодателство, с което регламентира краткосрочното отдаване под наем. Това законодателство забранява собствениците на имоти в определени райони на града да отдават жилищата си краткосрочно.

Мадрид е на второ място с 4,7% ръст на наемите на жилищата с цена до 1 150 евро и 5,4% за студията до 847 евро. При единичните стаи ръстът е над 8% до средните 546 евро. Поради несигурния политически климат в Каталуния общото търсене в Барселона е под натиск, което оставя Мадрид като по-предпочитан избор от наемателите.

На трето място се нарежда Берлин, където наемите на апартаменти се увеличават с 4,3% до средните 1 144 евро, а на студията – със 7,7% до 893 евро. Средната наемна цена за единична стая се увеличава с почти 6 на сто до 581 евро.

В доклада се припомня, че през февруари тази година беше въведен таван на наемите, което наложи наемодателите да понижат цените.

Европейските наемни пазари на жилища

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:55 | 07.09.22 г.
fallback