Американският президент Доналд Тръмп е загубил 1 млрд. долара от богатството си през последния месец, тъй като блокадата заради коронавируса е наложила затварянето на офиси, търговски центрове, хотели и голф игрища, които притежава, пише британският вестник Guardian.
Състоянието на американския президент се е свило от 3,1 млрд. долара на 1 март до 2,1 млрд. долара на 18 март в разгара на паниката на фондовите пазари заради пандемията от коронавирус, показва годишната класация на милиардерите на списание Forbes.
По-голямата част от богатството на Тръмп идва от недвижимите му имоти. Неговата империя Trump Organization, която се управлява от синовете му Доналд-младши и Ерик, включва Trump Tower в Манхатън и клуба му в Мар-а-Лаго във Флорида, който президентът обича да нарича своя „зимен Бял дом“. Тръмп притежава и десетки хотели и голф игрища като Trump International Hotel в Лас Вегас и Trump International Golf Links в Абърдийншър, Шотландия.
Правителства в цял свят и много американски щати затвориха принудително всички несъществени бизнеси в света, оставяйки пусти офиси, хотели и голф игрища.
Trump Organization е затворила 17 от имотите си по света, съобщава Washington Post. Около 1500 служители на компанията са били съкратени или пуснати в отпуск, сочат публични документи, видени от изданието.
Затворените имоти са генерирали около 650 хил. долара на ден за компанията, сочат предишни финансови документи на президента.
Миналата седмица Trump Organization е поискала указания от окръг Палм Бийч във Флорида дали се очаква от компанията да продължи да прави месечни плащания за земята, която наема за голф игрище с 27 дупки, съобщава New York Times. Представители на Тръмп са се свързали и с Deutsche Bank, най-големия кредитор на компанията, относно възможността за отлагане на плащания по някои от кредитите й.
Тръмп притежава и 11 600 кв. м търговски площи близо до Пето авеню в Манхатън. Обичайно това е една от най-доходоносните търговски зони в света, но от седмици е опустяла заради пандемията.
Към момента в света има 2095 доларови милиардери, като рекордните 1062 от тях са загубили пари в сравнение с предходната година, показва 34-та годишна класация на най-заможните хора в света на сп. Forbes.
Сред новоприсъединилите се към клуба на милиардерите е Ерик Юън, който е основател на приложението за видеоконферентни разговори Zoom. Списанието изчислява, че Юън, който притежава 20% от акциите на компанията, има състояние от 5,5 млрд. долара.
Приложението се радва на огромна популярност по време на блокадата заради коронавируса, тъй като хората по света го използват, за да останат във връзка. Zoom се използва за всичко – от пеене в детската градина до заседания на борда на директорите на най-големите британски компании и дори на британското правителство.
Основателят и главен изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос запазва позицията си на най-богатия човек в света за трета поредна година със състояние от 113 млрд. долара. Общото му богатство обаче е намаляло спрямо 131 млрд. долара миналата година, сочат данните на Forbes. Акциите на Amazon до голяма степен се възстановиха от срива на фондовия пазар, тъй като повечето услуги на компанията продължават да работят и по време на блокадата.
В десетката на най-богатите хора в света попадат още Бил Гейтс със състояние от 98 млрд. долара, Бернар Арно (76 млрд. долара), Уорън Бъфет (67,5 млрд. долара), Лари Елисън (59 млрд. долара), Амансио Ортега (55,1 млрд. долара), Марк Зукърбърг (54,7 млрд. долара) и тримата представители на семейство Уолтън, притежаващо веригата супермаркети Walmart, Джим Уолтън (54,6 млрд. долара), Алис Уолтън (54,4 млрд. долара) и Роб Уолтън (54,1 млрд. долара).
Милиардерите в света притежават общо 8 трлн. долара, което е спад със 700 млрд. долара спрямо 2019 г.
Най-голям скок на доларовото си богатство е регистрирал китайският милиардер Цин Инлин, най-богатият човек в свиневъдството в света. Той заема 43-о място в общата класация със състояние от 18,5 млрд. долара. То е нараснало с 14,2 млрд. долара спрямо класацията през 2019 г.
267 души, които са влезли в класацията на Forbes миналата година, сега не присъстват в списъка, като един от най-видните отсъстващи е съоснователят на WeWork Адам Нойман.