fallback

Airbnb ще покрие част от цената на отменените резервации заради коронавируса

Във Великобритания все повече имоти за краткосрочен наем се озовават на обикновения наемен пазар

21:40 | 31.03.20 г.

Главният изпълнителен директор на Airbnb Брайън Чески. Снимка: Michael Short/Bloomberg

Airbnb съобщи, че ще плати 250 млн. долара за покриване на някои от разходите по отменените резервации заради коронавируса. Това става ясно от писмо с извинения до собствениците на имоти, което е част от усилията на компанията да ги спре да свалят жилищата си от платформата, пише Financial Times.

Много собственици на стаи и жилища за краткосрочен наем бяха разгневени, след като този месец Airbnb ги принуди да предложат 100% възстановяване на парите, ако плановете на гостите са били осуетени от забрани за пътуване и други ограничения на правителствата. Преди това собствениците на имоти можеха сами да определят политиката си за отмяна на резервации.

„Съжалявам, че съобщихме това решение на гостите, без да се консултираме с вас, както трябва да правят партньорите“, пише Брайън Чески, главен изпълнителен директор на Airbnb, в писмото до собствениците на имоти, изпратено в понеделник. „Чухме аргументите ви и знаем, че можехме да бъдем по-добри партньори“, допълва той.

Компанията съобщи, че ще покрие 25% от сумата, която домакинът е трябвало да получи за отмяна на резервация при нормални обстоятелства, за резервации с дати на пристигане между 14 март и 31 март тази година.

Чрез допълнителен фонд от 10 млн. долара компанията предлага и грантове до 5000 долара на „супердомакини“, поддържащи висок рейтинг и последователен брой резервации, които се нуждаят от помощ, за да плащат ипотечния си кредит или наема за имотите си. Тримата съоснователи на Airbnb са предоставили 9 млн. долара на фонда, а останалата част е била събрана от дарения на служители, става ясно от писмото.

Приходите на Airbnb намаляха рязко, откакто туристическата индустрия беше парализирана от разпространението на COVID-19. Компанията отряза целия си бюджет за маркетинг, за да спести поне 800 млн. долара на година, и се е свързала с банкери за допълнителен кредит от 1 млрд. долара, съобщиха запознати с финансите на Airbnb източници миналата седмица. Сътресенията поставиха под съмнение плановете на компанията за IPO тази година.

Компанията лобира успешно собствениците на имоти за краткосрочен наем да бъдат сред бенефициентите на пакета от стимули на стойност 2 трлн. долара, който Конгресът на САЩ прие миналата седмица.

Междувременно публикувани във Великобритания данни показаха, че имоти за краткосрочен наем, предлагани на сайтове като Airbnb, попадат на обикновения наемен пазар в Лондон, тъй като пандемията от коронавирус прогонва туристите и намалява цените на наемите в британската столица, пише Bloomberg.

Повечето квартали във вътрешната част на Лондон регистрират ръст на имотите с понижаване на офертната цена от над 10% през двете седмици от 9 март спрямо същия период на предходната година, сочат данни на имотния сайт Zoopla. Спадът на цените е по-силно изразен в най-богатите квартали, като в Кенсингтън и Челси 5,4% от имотите под наем са отчели подобен спад. Сходно е равнището и в Уестминстър.

Натискът върху наемите вероятно е причината собственици на апартаменти и къщи в платформи като Airbnb да се пренасочват към традиционния и по-евтин наемен пазар, тъй като вирусът задушава туризма. Освен това е регистриран ръст от 45% на годишна база на новите обяви за жилища под наем в центъра на Лондон за седмицата от 16 март, а тенденциите са сходни и в други популярни дестинации като Брайтън и Единбург, показват данни на имотния сайт Rightmove.

Бързият спад на търсенето на ваканционни имоти е само един от примерите за това как коронавирусът засяга имотния сектор във Великобритания. Банки, брокери и собственици на имоти не успяват да реагират на пандемията, а правителството прие безпрецедентна мярка в петък, като поиска практическо замразяване на трансакциите с жилища.

Базираната в Сан Франциско Airbnb регистрира спад на резервациите си с 40% в големи европейски градове и в Китай заради пандемията, съобщи Financial Times по-рано този месец, като се позова на данни на аналитичното звено на платформата AirDNA.

Инвеститори, които свикнаха с по-високите наеми на имоти за краткосрочен престой, сега са изправени пред дилема. Те могат да държат имотите си празни до възстановяването на туризма или да предлагат по-дълги наеми, примирявайки се с по-ниска доходност през идните месеци. Времетраенето на заразата все още не е сигурно, така че няма очевиден избор.

„На някои пазари, където имотите за краткосрочно отдаване под наем са голям фактор, може да видим известен финансов натиск“ в резултат на пандемията, казва анализаторът на жилищни имоти Нийл Хъдсън. „Собственици на имоти, които вече не могат да плащат ипотечния си кредит“, може да допринесат за прекомерни продажби на пазара, тласкайки цените надолу“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:43 | 14.09.22 г.
fallback