fallback

Коронавирусът спря устрема на имотните пазари в Милано и Сеул

Дневните продажби на жилища в южнокорейската столица са намалели с 90% от началото на март

16:44 | 14.03.20 г. 2

Снимка: Giuseppe Aresu/Bloomberg News

Изминалата 2019 г. беше прекрасна за недвижимите имоти в икономическия двигател на Италия - Милано. Сделките за наем на офиси достигнаха исторически рекорд от 481 100 кв. м, а инвестициите в офиси отбелязаха най-високото си ниво в историята - 3,6 млрд. евро. По отношение на жилищния пазар Милано беше единственият голям италиански град с ръст на цените благодарение на новите проекти за луксозни жилища, пише онлайн изданието The RealDeal.

„Защо пазарът на недвижими имоти в Милано е толкова модерен в момента?“, попита Wall Street Journal преди три седмици, когато Италия все още имаше само един потвърден случай на COVID-19. Нещата бързо се промениха. В понеделник италианското правителство обяви, че ще разшири карантината и ограниченията за пътуване в цялата страна, а не само в най-тежко засегнатите области на север, включително Милано и Ломбардия. Световната здравна организация официално обяви вируса за пандемия в сряда.

Данните показват, че бързото разпространение на епидемията в Италия вече е засегнало местния пазар на недвижими имоти. Продажбите през първите два месеца на 2020 г. са намалели със 7% на годишна основа в Ломбардия и с 12 на сто в Милано, показват данните на италианския институт за имотни анализи Scenari Immobiliari.

„През март е вероятно да се стигне до много силно намаление, което вече се вижда от огледите на апартаменти за продажба. Те са по-малко от половината от броя им преди една година“, казва пред местни медии основателят на Scenari Марио Брелиа.

Той допълва, че търсенето е останало високо и очаква „скок“ след края на извънредното положение. „Няма натиск върху цените, дори напротив, наблюдаваме леко повишаване на наемите в Милано“, отбелязва той.

Същевременно последиците за бизнес имотите не са толкова ясни. „Секторът на бизнес имотите не е като фондовия пазар. Той се движи по-бавно, а основите на наемната дейност не проявяват резки колебания от ден на ден“, отбеляза консултантската компания Cushman & Wakefield в свой доклад.

Италианското правителство въведе мораториум върху плащанията по ипотечни кредити и други дългови плащания по време на извънредното положение, за да помогне на потребителите и на бизнеса да се справят. Голямо дългово бреме може да изложи на голям риск имотните компании и други бизнеси в случай на продължителна криза. Италия задмина неотдавна както Южна Корея, така и Иран и стана страната с най-много случаи на коронавирус извън Китай.

В Южна Корея, където епидемията също се задълбочи преди три седмици, след като десетки членове на крайна религиозна група бяха диагностицирани с вируса, брокерите на недвижими имоти наблюдават рязко свиване на дейността.

Жилищният пазар в страната е регистрирал средно едва 458 сделки на ден през първите девет дни на март спрямо 2272 сделки дневно през декември, съобщи в сряда местното бизнес издание ChosunBiz, позовавайки се на данни на правителството. Това се равнява на спад с 80% на обема от сделки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:13 | 14.09.22 г.
fallback