Ипотечният дълг в САЩ е достигнал най-високото си ниво от кризата през 2008 г., сочат данни на сайта Learnbonds.com. Той расте стабилно през последните години и е достигнал рекорден връх от 15,8 трлн. долара през третото тримесечие на 2019 г.
След кризата през 2008 г. ипотечният дълг отвъд океана намаляваше стабилно и достигна дъно от 13,3 трлн. долара през третото тримесечие на 2013 г. Но след това дълговете непрекъснато растяха до новото рекордно ниво през третото тримесечие на миналата година.
Данните показват и ипотечния дълг въз основа на вида имот и притежателя му. Жилищните имоти с един до четири апартамента са имали дългове на стойност малко над 11 млн. долара до края на третото тримесечие на миналата година. В тази категория равнищата на дълга също растат непрекъснато от 2015 г. насам. Същата тенденция се наблюдава и при многофамилните жилищни сгради, където неизплатените дългове достигат 1,5 млн. долара. Дългът при многофамилните жилищни сгради се отнася за заеми за структури с пет или повече жилища в тях.
Ипотеките са сред най-големите компоненти на дълга на домакинствата в САЩ. Но лихвите по ипотечните кредити са ниски от последното тримесечие на 2018 г. насам. Федералният резерв прибегна до понижаване на лихвите заради несигурността в търговията, която засегна ръста на световната икономика.
На фона на растящия дълг продажбите както на нови, така и на съществуващи жилища в САЩ непрекъснато растат. До края на 2019 г. вероятно са били продадени 6,44 млн. жилища, което е повишение с 26,2% спрямо предходното десетилетие. Това е сигнал за възстановяване на икономиката след световната финансова криза преди десет години, отбелязва изданието.