Американците са платили общо 4,5 трлн. долара за наем на жилище през последните десет години, показва ново изследване на имотната компания Zillow, цитирано от онлайн изданието World Property Joournal.
Това е повече от брутния вътрешен продукт на Германия и се равнява на стойността на общия пазар на Apple, Microsoft, Amazon и Alphabet.
Само през 2019 г. наемателите са вложили над 512 млрд. долара в жилища, което е най-високото равнище за последните десет години. Общите жилищни разходи на американските наематели са нараснали с 2,9% тази година в сравнение с 2018 г. и с 46,5% спрямо 2009 г., когато са възлизали на 349,8 млрд. долара.
Настоящият среден наем възлиза на 1600 долара на месец, което е ръст с 2,3% спрямо същия период на миналата година. Цените на наемите растат от 2012 г. насам, което създава криза на достъпността и кара много наематели да правят жертви, за да плащат наема си, включително да живеят по-дълго време със съквартиранти или да намаляват спестяванията си за първоначална вноска за собствено жилище. В цялата страна наемите са се увеличили с най-бързия си темп от юни 2015 г. насам, когато средната им цена е нараснала с 6,5% на годишна основа.
Въпреки това наемният пазар се е стабилизирал към края на десетилетието, като годишният растеж на наемите се е забавил до под 1% в края на 2017 г., след което отново е тръгнал нагоре. Zillow прогнозира, че до края на 2020 г. ръстът на наемите отново леко ще се забави и ще отговаря на повишаването на заплатите и на инфлацията, която е малко под 2%.
„Въпреки че общият размер на разходите за наеми е нараствал всяка година през това десетилетие, тази тенденция съвсем не е непроменима. Тъй като ръстът на наемите се очаква да намалее през идната година, а процентът на жилищна собственост расте през последните няколко години, в началото на новото десетилетие можем да очакваме малка или дори негативна промяна на общите разходи за наеми“, коментира Джошуа Кларк, икономист от Zillow Group.
Наемателите в Ню Йорк са плащали най-много за наеми през 2019 г. и през отминаващото десетилетие, следвани от наемателите в Лос Анджелис и Сан Франциско. Наемателите на жилища в Ню Йорк са вложили общо 56,6 млрд. долара в наеми през 2019 г. спрямо 39,2 млрд. долара в Лос Анджелис и 16,4 млрд. долара в Сан Франциско. През десетилетието като цяло наемателите са инвестирали 506,9 млрд. долара в наеми в Ню Йорк, 345,9 млрд. долара в Лос Анджелис и 141,1 млрд. долара в Сан Франциско.
Въпреки това по-достъпни градове в южните щати регистрират значително ускоряване на ръста на наемите през последните десет години. В Остин и Райли, например, общата сума за наеми на година почти се е удвоила от 2009 г. насам. Наемателите в Остин са вложили 4,7 млрд. долара в наеми през 2019 г. спрямо 2,5 млрд. долара през 2009 г. Обитателите на жилища под наем в Райли са платили общо 2 млрд. долара за наеми през 2019 г. спрямо 1,1 млрд. долара през 2009 г.
Само през 2019 г. общата сума на платените наеми е нараснала най-много във Финикс и Лас Вегас. Спрямо миналата година общата сума на наемите се е увеличила със 7,5% във Финикс и с 5,6% в Лас Вегас. Цените на наемите в тези градове продължават да растат, като към октомври те регистрират най-бързото покачване сред 50-те най-големи града в САЩ.