Опитите на Берлин да ограничи повишаването на разходите за жилища може да намалят стойността на някои имоти с над 40% и да причинят значителни щети на икономиката на града, сочат данни на водещ институт, цитирани от Bloomberg.
Лявото правителство в германската столица планира да замрази наемите за пет години и да наложи горна граница въз основа на възрастта на имотите. Мерките, които според най-големия собственик на жилищни имоти в Берлин, Deutsche Wohnen, вече понижават инвестициите, се очаква да влязат в сила през първото тримесечие на следващата година.
Понижаването на наемите „ще доведе до значителен спад на стойността на активите и много собственици ще бъдат изправени пред риска да изпаднат в свръхзадлъжнялост“, предупреждават икономистите от института IW Пека Загнер и Михаел Фоигтлендер. Докладът им е изготвен по поръчка на Християндемократическата партия (ХДС), която е опозиция в Берлин и се противопоставя на мерките.
Плановете на градските власти „заплашват да причинят значителни щети както на жилищния пазар, така и на Берлин като цяло“, пишат икономистите. Отмяната на мерките е „неотложна необходимост от икономическа гледна точка за предотвратяване на по-широки щети за икономиката на Берлин“, допълват те.
Собствениците на жилища, чиито договори за наем трябва да бъдат възобновени и в момента плащат доста повече от препоръчваната сума, ще регистрират най-големите загуби, отбелязват икономистите. В тези случаи наемите ще намалеят с 28,4%, а стойността на имота ще се понижи със средно 41,7%, сочат изчисленията на базирания в Кьолн институт.
Германският канцлер Ангела Меркел, която е от ХДС, заяви, че ще оспори мерките пред Германския конституционен съд, въпреки че това може да се случи, едва когато те влязат в сила.