Планът на Берлин за замразяване на наемите в германската столица за пет години е неконституционен, смята федералното правителство.
Въпроси като ограничаване на наемите трябва да бъдат регулирани на национално ниво, а не от отделните провинции, съобщава германското вътрешно министерство в имейл до депутата от Християндемократическия съюз (ХДС) Кай Вегнер, с който Bloomberg разполага. Ограничаването на наемите вече е „подробно и обхватно регулирано“ от федералното правителство, отбелязва министерството пред Вегнер, който е член на Бундестага от Берлин.
Книжата на най-големия собственик на жилищни имоти в германската столица поскъпнаха с 4% във Франкфурт вчера, след като загубиха около 17% от стойността си от обявяването на мерките през юни.
Инициативата на Катрин Ломпшер от партия „Левица“, която ръководи градското развитие и жилищната политика в Берлин, цели да смекчи бремето върху наемателите, след като имотният бум предизвика удвояване на наемите през последните десет години. Правилата, които са сред най-радикалните в градовете в света, се очаква да влязат в сила през първото тримесечие на следващата година.
„Всички участници знаеха от самото начало, че навлизаме на непозната правна територия. В крайна сметка решението за законността на мерките ще бъде взето в съда“, казва Катрин Диетл, говорител на ведомството на Ломпшер. Deutsche Wohnen е отказала коментар пред Bloomberg.
Макар някои юристи да заявиха, че планът може да е противоконституционен, кметът на Берлин Михаел Мюлер изрази убеденост миналия месец, че мерките ще издържат в съда.
Причинената от плана несигурност принуди Deutsche Wohnen да преразгледа ремонтни дейности и инвестиции в нови жилища в Берлин на стойност почти 1 млрд. евро (1,1 млрд. долара), съобщи компанията миналата седмица. Тя също така планира да разпродаде 5 хил. имота в германската столица.