fallback

Барселона остава привлекателна за големи инвеститори в имоти въпреки протестите

Обемът на инвестициите в имоти в Каталуния през годината до септември е достигнал малко над 2 млрд. евро

15:25 | 28.10.19 г.

Снимка: Pixabay.com

Политическата нестабилност и ожесточените протести не са най-добрите приятели на бизнеса. Събитията по улиците на Барселона след присъдите срещу лидери на сепаратистите на 14 октомври нанасят икономически щети на магазините, хотелите, ресторантите и транспорта в каталунската столица и всяват страх на жилищния пазар в региона, пише испанският вестник El Pais.

“Кадрите от протестите през последните дни и опитът за превземане на летището ще имат значителни последици за нагласите както на международните инвеститори, така и на малките местни компании“, смята Хосе Гарсия Монталво, професор по икономика от Universitat Pompeu Fabra (UPF).

Действителните последици от протестите ще са известни след няколко месеца, но Каталуния вече е била в подобна ситуация след референдума за независимост през октомври 2017 г. През първото тримесечие на 2018 г. сключените сделки с имоти от местни граждани и чужденци намаляха с 11% до 2837.

Според проф. Монталво обаче последиците от протестите в Барселона за имотния пазар в региона сега може да са много по-тежки, защото опожаряванията, барикадите и сблъсъците през последно време се случват „в среда на негативни макроикономически и секторни очаквания и насред промяна на цикъла на пазара, така че усещането за риск може да се засили“.

Големите фондове

Големите международни фондове, които купуват и наемат офиси, хотели и складове, засега не обръщат сериозно внимание на новата каталунска криза. До този момент нито един от тях не е обърнал гръб на Барселона. „Най-неблагоприятните сценарии ще зависят от влошаването на обществено-политическия контекст, което може да засегне чуждестранните инвестиции“, казва Рафаел Хил, директор на отдел „Изследвания“ в имотната компания Tinsa.

„Въпреки политическата нестабилност пазарът на недвижими имоти никога не е бил в толкова добро състояние. Никога не е имало толкова много пари на имотния пазар, джобовете на фондовете са пълни“, отбелязва Енрике Лосантос от испанското подразделение на консултантската компания JLL. “Барселона е един от най-привлекателните градове за инвестиции и живот в света, така че не очакваме спад на инвестициите“, допълва той.

За международните фондове безредиците са нещо обичайно. „Наблюдавахме това при протестите на жълтите жилетки в Париж, при безредиците в Хонконг и във Великобритания с Brexit”, казва Анна Хенер, ръководител на консултантската компания Savills Aguirre Newman в Барселона. Тя допълва, че клиентите й не са я потърсили нито веднъж, за да й задават въпроси за кадрите с протестиращи, които обиколиха света. Защото в крайна сметка „пазарът в Барселона е достатъчно стабилен и привлекателен, за да продължи да привлича интереса на инвеститори от цял свят и в дългосрочен план“, смята Стин Теувен, директор на имотната компания Lucas Fox.

На същото мнение е и Микел Марко-Гардоки, директор на испанското подразделение на консултантската компания CBRE. “Нито един инвеститор не обмисля напускане на пазара. Барселона се справя отлично“, отбелязва той. И дава за пример неотдавнашна сделка, при която Blackstone плати през юли 210 млн. евро за офис в Барселона. Amazon пък продаде логистичния си център на летище „Ел Прат“ в каталунската столица на южнокорейски фонд.

И двете компании запазват договори за наем за период от над 10 години. По данни на CBRE обемът на инвестициите в недвижими имоти в Каталуния е достигнал 2,048 млрд. евро в годината до септември. За сравнение, общият обем на инвестициите през цялата 2018 г. беше 2,3 млрд. евро.

Друг аргумент в полза на спокойствието на имотния пазар в Каталуния са цените на някои активи, които остават по-ниски от тези в Париж или Лондон. „В най-скъпия квартал на Барселона наемите на офиси достигат около 30 евро на кв. м на месец спрямо 45 евро в Париж или Лондон“, казва Тони Лопес от имотната компания Forcadell. Той призовава за спокойствие, но все пак признава, че от началото на протестите трима инвеститори (две американски компании и една германска) са поискали прекратяване на договорите им в случай, че Каталуния обяви независимост.

Това показва, че съществува известно безпокойство. Барселона наистина устоява въпреки негативните прогнози, но не е имунизирана. Някои фондове „не са склонни да инвестират в Барселона, но са готови да влагат капиталите си в Мадрид, най-вече в жилища под наем“, казва Микел Ечеварен от консултантската компания Colliers International. Той признава също, че някои семейни компании в Каталуния са преместили инвестициите си в недвижими имоти във Валенсия и Мадрид.

Ако тенденцията се задълбочи, испанската столица може да изпревари Барселона като най-предпочитаният испански град от големите инвеститори в сектора на недвижимите имоти, смята Монталво. Мадрид привлича и повече международни таланти. „Преди десет години ръководителите на инвестиционни фондове предпочитаха да живеят в Барселона, но вече не е така“, отбелязва Ечеварен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:52 | 13.09.22 г.
fallback