Задълбочаващото се забавяне на китайската икономика и свръхпредлагането тласнаха свободните офис площи в страната до най-високото им ниво най-малко от 2008 г. насам, съобщава Bloomberg.
Свободните площи в 17 големи града са се увеличили до 21,5% през третото тримесечие, сочат данни на консултантската компания CBRE. Скокът на незаетите площи тази година е най-големият от световната финансова криза преди десет години, съобщава Сам Сие, ръководител на изследванията за Китай на компанията.
Офис пазарът в Китай е под въздействието на различни сили, които тласкат равнището на свободните площи до най-високото им ниво сред глобалните бизнес центрове. Чуждестранните компании изчакват края на търговската война със САЩ, преди да се ангажират с нови договори за наем. Небостъргачите, построени в годините на бума, водят до свръхпредлагане, а внимателните с разходите си наематели се местят в по-евтини сгради на фона на забавянето на икономиката.
В Лудзядзуей на брега на река Пудун в Шанхай – един от най-скъпите бизнес квартали в Азия, свободните площи достигнаха 16% през последното тримесечие спрямо около 3% три години по-рано, сочат данните на CBRE.
Сред напусналите компании беше Mitsubishi UFJ Financial Group, която се премести в сграда на площад New Bund Time в нововъзникващата бизнес зона Циентан, където наемите са с около 50% по-ниски в сравнение с Лудзядзуей.
В усилията си да привлекат наематели собствениците на имоти предлагат стимули като по-дълги периоди без наем. Въпреки това наемите са намалели в 14 от 17-те изследвани града през последното тримесечие, включително в големи бизнес центрове като Пекин и Шанхай, казва Сие.
В Шънджън властите предлагат отстъпка до 50% от цената на наема, за да привличат наематели в Циентан. Девет години след установяването на квартала като бъдещ център за финансови услуги две трети от офис площите в района са празни, сочат данни на Colliers International.