WeWork официално оттегли проспекта си за първичното си публично предлагане, ограничавайки възможността за набиране на средства, което коства и поста на ръководителя на компанията. Поражението ще накара WeWork спешно да намери нови източници на капитал, за да поддържа операциите си, предава Bloomberg.
Базираната в Ню Йорк компания имаше краен срок за осъществяване на успешно листване до края на годината, за да осигури заем от 6 милиарда долара, в допълнение към поне 3 милиарда долара капитал, който WeWork би набрала при едно IPO. Тъй като се очаква WeWork да изчерпи наличните си пари до пролетта при сегашните темпове на разходи, двамата съизпълнителни директори, които миналата седмица замениха съоснователя Адам Нойман, претеглят възможно съкращение на персонал и продажба на активи.
WeWork също така води преговори с инвестиционни банки за нов заем от 3 милиарда долара, който също ще зависи от продажбата на значителен дял нов капитал, заявиха запознати с темата източници през миналата седмица. Вероятен източник на тази финансова инжекция чрез акции ще е SoftBank Group Corp., най-големият инвеститор в WeWork.
Високодоходните облигации на WeWork първоначално паднаха до рекордно дъно в понеделник след обявяването на решението. Книжата с възвръщаемост от 7,875% и падеж през 2025 г. се обезцениха с 2,7 цента до 84,5 цента към долара, показват данни на Trace. На това ниво възвръщаемостта им е над 11,6%.
„Това поставя официална пауза в процеса ни на превръщане в публична компания“, поясняват в официално изявление към персонала Арти Минсън и Себастиан Гънингам, новите съизпълнителни директори на компанията майка на WeWork We Co. „Бъдете уверени, че WeWork ще се превърне в публична компания, но можем да осъществим IPO само веднъж и искаме да го направим правилно“, посочват още те.
Оттеглянето слага край на бурен процес, който превърна едно от най-горещо очакваните IPO-та в горчиво предупреждение за пристрастяването на публичния пазар да плаща огромни суми за недоказани бизнес модели. Нойман се оттегли като изпълнителен директор през миналата седмица след опасения за корпоративното управление и агресивните разходи на стартъпа, който не е печеливш. WeWork се опита да бъде оценявана като технологична компания, въпреки че много публични инвеститори я разглеждат като надценен актив от сектора на недвижимите имоти. Мащабът на този срив няма аналог в технологичния бизнес поне от дот-ком балона насам, твърди пред Bloomberg Даниел Морган, старши портфолио мениджър в Synovus Trust Co.
Но IPO проспектът, подаден през август, се сблъска с хладен прием. Главният изпълнителен директор на компанията за анализи Triton Research Inc. Рет Уолъс нарече показаните на 380 страници данни „шедьовър на объркването“, тъй като според него не са съвместими с общите модели за анализ. Ключови подробности, необходими за разбиране на бизнес модела, също са скрити. SoftBank и неговите филиали, които притежават 29-процентен дял в компанията за отдаване под наем, притиснаха WeWork да отложи предлагането на акции, поясняват запознати с въпроса изтгочници. Японският конгломерат инвестира около 10,7 милиарда долара в WeWork от началото на 2017 г. и притежава две места в борда на директорите. Кръгът на финансиране, ръководен от SoftBank по-рано тази година, оцени WeWork на 47 милиарда долара, но финансовите съветници наскоро заявиха, че компанията вероятно ще струва на борсата около една четвърт от тази сума.
Пътят към публично листване започна да криволичи преди две седмици, когато компанията заяви, че ще забави IPO-то си, но се ангажира да завърши предлагането през тази година. През следващата седмица Нойман се изправи пред нарастващ натиск от страна на членовете на борда и инвеститорите. До вторник сутринта той и бордът се бяха договорили, че той ще се оттегли. По време на конферентен разговор Нойман гласува против себе си, знаейки, че резултатът вече е определен.
WeWork вероятно ще отложи предлагането, за което се очакваше да бъде второто по големина IPO за годината след това на Uber Technologies Inc., до следващата година, съобщи Bloomberg през миналата седмица. Това отлагане торпилира и договорения кредитен механизъм за 6 милиарда долара. След като загуби 900 млн. долара през първата половина на тази година, WeWork планира да продаде три компании, които придоби през последните години, твърдят източници, запознати с темата. Компанията ще се раздели и със самолет Gulfstream на стойност 60 милиона долара, купен за Нойман, за да го използва за бизнес цели. Фирмата, която има повече от 12 000 служители, също така проучва съкращения на работни места, които биха засегнали хиляди служители, тъй като новите изпълнителни директори подготвят бизнеса за втори опит на борсов дебют. „Въпреки че това може да прозвучи разочароващо, лидерският екип и нашият Борд решиха да направим крачка назад, за да преценим къде сме като компания“, казват главните изпълнителни директори във вътрешнофирмената бележка от понеделник. „Последните няколко месеца не бяха лесни, но екипът ни е изключително издръжлив. Сега сме фокусирани върху подобряването на основния си бизнес - балансиране на експанзията с акцент върху рентабилността", се казва още в текста.