IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бъдещето на лихвите по ипотеките е на отрицателна територия

Какви са лихвите по ипотечните кредити по света и в България?

13:38 | 25.08.19 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Унгария

Лихвите по ипотечните кредити в Унгария са сравнително високи, защото регулаторите отрязват достъпа на заемателите до по-евтини (но не толкова сигурни) кредити с плаваща лихва. Лихвите по 10-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва в момента са около 5%.

Предпазните мерки бяха засилени и от спомените за модата да се теглят ипотечни кредити в швейцарски франкове преди финансовата криза. Последвалият срив на форинта спрямо франка засегна един милион унгарци.

Гърция

Лихвите по ипотечните кредити в Гърция растат, обременени от държавния и корпоративния дълг. Средната плаваща лихва по жилищните кредити достигна 3,08% през юни, което е ръст с 11 базисни пункта спрямо година по-рано.
Заради огромното си количество лоши кредити гръцките банки стават по-предпазливи при отпускането на нови заеми, дори когато те са гарантирани с жилище.

Хонконг

Лихвите по ипотечните кредити растат и в Хонконг на фона на политическата криза в града, която отслаби апетита за кредити. Както HSBC Holdings, така и Standard Chartered повишиха лихвите с десет базисни пункта до 2,48% през юли, сочат данни на Bloomberg Intelligence.

Сингапур

DBS Group Holdings, най-голямата банка в Сингапур, предлага тригодишни ипотечни кредити с фиксирана лихва от 1,89% през първата година и 2,18% през втората и третата година. Заемите с плаваща лихва са с около 1,13% над лихвите по депозитите.

Ограниченията в съотношението заем към стойност на обезпечението бяха затегнати миналата година, за да се предотврати балон на имотния пазар. Цените на жилищата се възстановяват с връщането на чуждестранните купувачи на пазара, като продажбите на частни жилища скочиха до най-високото им ниво от осем месеца насам през юли.

Япония

Политиката на отрицателни лихви на Японската централна банка поддържа достъпността на жилищните кредити. Лихвата по 10-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва може да достигне 0,65%, а Sumitomo Mitsui Trust Bank предлага лихва от едва 0,53%.

Това стимулира покупките на имоти и цените в по-големите градове, като сложи край на годините на спад след спукването на балона на пазара през 1991 г. Цените на земята за жилищни цели в Голям Токио са нараснали с 1,3% миналата година, а тези извън големите градски зони са се повишили с 0,2%, което е първият им скок от 27 години.

В цялата страна обаче цените са едва на 38% от нивата им през 1991 г., сочат данни на министерството на земята.

Австралия

Лихвите по ипотечните кредити са намалели с около 40 базисни пункта след понижаването на основната лихва от Австралийската централна банка през юни и юли. Средната стандартна променлива лихва на четирите най-големи кредитори в страната в момента е 4,94%.

Спадът на лихвите по ипотечните кредити наред със смекчаването на правилата за кредитиране и изненадващото преизбиране на дясноцентристкото правителство съживиха жилищния пазар в Австралия. След двегодишен спад цените на имотите в Сидни растат през последните два месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:25 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 22 rate down comment 14
studioaa
преди 4 години
Всичките ви изводи са напълно погрешни, защото те разчитат предимно на наблюдения от миналото и настоящето и вярата, че бъдещето ще бъде същото. Това нещо е логически абсурд и винаги вярата в подобни прогнози е като вярата в Дядо Коледа... Бъдещето винаги не е същото като това мнозинството от хората 99% очакват. Няма да има нито отрицателни лихви, нито някой ще ви плаща за да вземете жилищен кредит това, което ще получите е субсидия от хартиени пари, които не струват нищо, но спокойно вашият труд ще бъде платен пак с тях и вашите спестявания(няма да има такива при отрицателни лихви) ще бъдат пак платени с пак с тях. Когато икономиката започне да живее от печатницата, а не от завода, от прехвърлянето на хартия, която уж има стойност краят е предизвестен... Никоя икономика не може да живее от печатницата особено да периоди по-дълги от няколко години или дори десетилетие. Имотките може и да струват милиони, субсидиите може и да са -99% отрицателна лихва, но познайте в такава икономика колко отворени магазина ще има, ще има ли нещо в тях, колко ще струват тока и бензина и до какво ще доведе плащането на пенсии/заплати и т.н. от печатницата, защото пари за това няма заради отрицателните лихви... ОК през 1996-1997 пенсиите се изплащаха на време винаги на време, но лично съм свидетел на това как бабите се бият с бастуните за парче хляб в една от хлебарните близо до улица Славянска днес... Ето това е бъдещето на икономиката, което екипът на инвеститор.бг винаги не успява да види някак това е невъзможно да стане, при положение, че то е случвало в поне 100 документирани случая в миналото само през 20-ти век поне 50 случая документирани в Европа, от Унгария, Австрия, Германия, Сърбия, България, Гърция, Италия, Франция, СССР и това са само случаите, за които за се сещам, а има още много, за които не знам... Инвеститорите в имоти ще бъдат много богати, ама на хартия, не на друго... Дано хартията и тухлите се ядат, защото ако това не е така може да се наложи да ядете животните от софийската зоологическа градина или да гоните гугутки за да ядете или да крадете храната от гробовете на мъртърците както се случваше през 1997.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още