Британският жилищен пазар вероятно ще бъде засегнат от хаотичен Brexit, като очакванията са на национално равнище средните цени да намалеят с около 3% в шестте месеца след излизането на Великобритания от ЕС. Само в Лондон спадът ще бъде с 10%, показва допитване на Ройтерс сред експерти по жилищния пазар.
Около 85% от анкетираните са заявили, че цените на жилищата както във Великобритания, така и в Лондон ще намалеят в шестте месеца след излизането от ЕС без споразумение.
Но ако Великобритания напусне съюза със сделка, което по план трябва да се случи на 31 октомври, цените на жилищата се очаква да отбележат лек ръст от 1,5% в следващите две тримесечия. В британската столица те трябва да се повишат с 1,4%.
Резултатите от допитването, осъществено между 13 и 20 август, показват, че търсенето на имоти от чужденци ще бъде по-слабо в сравнение с предходните години, когато поевтиняването на паунда стимулира покупките, особено в Лондон, тъй като направи жилищата по-евтини за притежателите на по-силни валути.
Допитването показва още, че поне в краткосрочен план жилищата, които са в основата на богатството на британските домакинства, вероятно няма да подкрепят икономиката. През второто тримесечие тя се сви за първи път от шест години и половина.
Огромното мнозинство от анкетираните, които са отговорили на допълнителен въпрос в първото проучване на Ройтерс на жилищния пазар във Великобритания, откакто Борис Джонсън пое премиерския пост, са заявили, че рисковете за жилищния пазар се увеличават.
„Въпреки новия премиер и екип в правителството има големи айсберги пред нас, които не на последно място са свързани с явното желание за напускане на ЕС без сделка“, казва имотният консултант Хенри Прайър. „Това вероятно ще притесни пазарите преди да ги успокои“, допълва той.
В същото време има фундаменти, които смекчават спадовете на пазара. Хансен Лу, анализатор в консултантската компания Capital Economics, отбелязва продължаващият недостиг на жилища, който почти винаги подкрепя цените във Великобритания.
Лихвите по ипотечните кредити също са много ниски и не се очаква да се повишат скоро въпреки настъпателната реторика през последните месеци на ръководителите на Английската централна банка (АЦБ) и повишаването през последно време на заплатите, което донякъде увеличи разходите на домакинствата.
„И двата фактора помагат за предотвратяване на възможността забавянето на ръста на цените на жилищата в момента да се превърне в истински спад. От друга страна, несигурността около Brexit и високото ниво на цените на жилищата спрямо доходите продължава да натежава върху търсенето от купувачите“, казва Лу.
Очаква се цените на жилищата във Великобритания да нараснат средно с 1% тази година, с 1,8% догодина и с 2,7% през 2021 г., като почти няма промяна спрямо предходното допитване през май, когато очакванията бяха за ръст от съответно 1,2%, 2% и 2,5%.
Цените на жилищата в Лондон вече са намалели с 5% спрямо пика им през последно време и се очаква да се понижат с още 2%. Според прогнозите те няма да тръгнат нагоре догодина, а през 2021 г. се очаква ръст с 2%, който е малко по-слаб от прогнозите преди няколко месеца.
Лу отбелязва, че със спадовете през последно време и повишаването на заплатите, което надминава инфлацията, средните цени на жилищата са 12 пъти по-високи от приходите на домакинствата спрямо неотдавнашния връх от 13,4 пъти.