fallback

Цените на жилищата във Варшава растат паралелно с височината на небостъргачите

Миналата година цените на луксозните имоти в полската столица са нараснали с 20%

21:36 | 01.08.19 г.

Снимка: Архив Ройтерс

След десетилетия на стабилен икономически растеж, който промени Полша, Варшава преживява ръст на луксозното жилищно строителство, което тласна цените в луксозния сегмент с 20% нагоре миналата година и предизвика съществена промяна на небосвода в града, пише Wall Street Journal.

Географското положение на Полша на кръстопътища в Европа векове наред я превръщаше в бойно поле, но сега я поставя в позицията на идеален транспортен и промишлен хъб. Местните граждани, които се възползват от силната икономика, особено в разрастващата се индустрия на услугите в страната, изкупуват луксозни имоти в и около града, а това води до появата на нови жилищни кули и преустройство на по-ниски сгради.

Цените на жилищата в полската столица, която е и финансов център на страната, са скочили с 6,7% през 2016 г., сочи Global Residential Cities Index на консултантската компания Knight Frank. Това поставя Варшава преди американски пазари като Бостън и Сиатъл и европейски центрове като Мюнхен и Дъблин. Но повишението на цените е най-чувствително в луксозния сегмент, където те започват от 6560 долара на кв. м, казва Казимиерц Кириейчик, вицепрезидент на представителството на консултантската компания JLL във Варшава.

В град Констанчин-Йежьорна, който първоначално е спа дестинация на около 24 км южно от града, живеят най-богатите поляци, казва Кириейчик. Купувачите там са привлечени от големи вили и терени. Местно имение със седем стаи и площ от малко над 1200 кв. м, построено през 2004 г., е обявено за продажба на цена от 3 млн. долара.

В центъра на Варшава обаче луксозните имоти са високи, като сред тях има и проекти на известни международни архитекти. 54-етажният жилищен небостъргач Zlota 44, проектиран от полско-американския архитект Даниел Либескинд и завършен през 2017 г., се превърна в емблема на града. Обитателите му имат на разположение луксозни удобства като стая за дегустация на вино и 25-метров басейн. Четиристайният мезонет с площ от 603 кв. м в сградата е на пазара на цена от 10,1 млн. долара.

Малко по-нататък 44-етажната кула Cosmopolitan, която е построена преди пет години и е проектирана от базирания в Чикаго архитект от германско-американски произход Хелмут Джан, предлага външна и вътрешна спортна зала и киносалон с голф симулатор. Четиристаен апартамент на 40-я етаж с площ от 158 кв. м е на пазара на цена от 1,8 млн. долара.

И двата комплекса имат портиер, което е новата задължителна услуга за луксозните сгради в града.

Най-обсъжданият луксозен проект в строеж във Варшава е Foksal 13/15, жилищен комплекс от XIX век, който оцелял по време на почти пълното разрушаване на града през Втората световна война. Жилище с тераса на покрива и пространство за седем стаи беше продадено през 2017 г. на цена от 4,6 млн. долара. Очаква се проектът да бъде завършен по-късно тази година.

Йерун ван дер Толен, управляващ директор на полския филиал на белгийската имотна компания Ghelamco, която строи Foksal и е водещ предприемач в областта на бизнес имотите във Варшава, казва, че повечето купувачи в комплекса са поляци, които вече живеят в града, както и поляци, които работят в чужбина, но планират да живеят в новите си апартаменти, когато са в родината си.

Варшава беше опустошена по време на Втората световна война, но оттогава градът се възстанови. Старите жители все още си спомнят недостига на потребителски стоки от 80-те години на миналия век с дългите опашки, които се виеха около празни хранителни магазини. Днес наред с модерните небостъргачи Варшава се превръща в кулинарна дестинация. В града работи иновативният шеф-готвач Войчех Модест Амаро, ученик в прочутия испански ресторант El Bulli. В неговия ресторант Atelier Amaro се предлагат полски водки и вина от бутикови лозови масиви в страната.

„Полша започна първия си истински златен век“, казва икономистът Марчин Пиатковски, автор на книгата „Европейски шампион по растеж: Прозрения от икономическия възход на Полша“. Пиатковски казва, че брутният вътрешен продукт на глава от населението на Полша почти се е утроил от 1990 г. насам, което поставя страната преди всички останали посткомунистически страни и членове на еврозоната. Той сравнява усещането за бум във Варшава с това в Пекин, където работи в момента за Световната банка. 43-годишният Пиатковски също си търси жилище във Варшава, за предпочитане във висока сграда с гледки към реката.

През 80-те години на миналия век жителите на Варшава обичайно имаха два избора – да останат в рухващо общество или да опитат късмета си в чужбина. „В днешна Варшава можете да избирате какво искате. За нас луксът означава да имаме варианти“, казва шеф-готвачът Амаро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:21 | 10.09.22 г.
fallback