fallback

Забраната за чуждестранни купувачи на имоти свива цените в новозеландски курорт

Куинстаун беше предпочитан от заможни чужденци за бягство по време на зимната ваканция

12:21 | 24.07.19 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Въведената забрана за чуждестранните купувачи на имоти в Нова Зеландия намалява цените на жилищата в Куинстаун. Градът предлага отлични условия за ски и беше магнит за заможни чуждестранни инвеститори, съобщава Bloomberg.

Градът, който се намира на брега на живописно езеро на Южния остров на Нова Зеландия и е заобиколен от величествени планини, беше популярен сред купувачи от Австралия, Азия и САЩ, което удвои цените на жилищата за по-малко от три години. Бумът обаче приключи с въведената от правителството забрана за чуждестранните купувачи на жилища през октомври. Целта на мярката беше да направи жилищния пазар по-достъпен за новозеландците.

„Ясно е, че забраната за чуждестранните купувачи на жилища се отрази на пазара в Куинстаун. Тя отне огромен дял от търсенето“, казва Ник Гудол, ръководител на отдел „Изследвания“ в Corelogic New Zealand.

Цените на жилищата в района на Куинстаун са намалели с 0,1% през юни на годишна основа, което е първият годишен спад от юли 2011 г. През предходните три месеца цените се понижиха с 2,2%, показват данните на Corelogic. По време на пика му през 2017 г. годишният ръст на цените на жилищата в Куинстаун достигна 32%. Данни на правителството показват, че сделките с имоти с участието на чуждестранен купувач са намалели с 2,7% през първото тримесечие спрямо 9,7% година по-рано.

Средната цена на жилищата през юни е била 1,17 млн. новозеландски долара (790 хил. щатски долара), с което Куинстаун запазва короната си като най-скъпия жилищен пазар в страната.

Рай за скиорите

Причините за привлекателността на града са очевидни. С две ски писти на прага си и още две нагоре по пътя в съседния курортен град Уанака той се превърна в любимо място за зимна ваканция за тези, които могат да си го позволят. Скокове с бънджи, джет ски и планинско колоездене са сред атракциите, които продължават да привличат туристи през цялата година, а живописният пейзаж, осеян с лозови масиви, допълва преживяванията.

Отдалечеността на Нова Зеландия също е смятана за плюс от богаташи като милиардера Питър Тийл, който избра Куинстаун за бягство от глобалните сътресения.

Ограниченията за чуждестранните купувачи влязоха в сила в момент на повишено предлагане. Куинстаун е най-оживеният район за жилищно строителство, като новите жилища съставляват около 8% от съществуващите наличности, сочат данни на Corelogic.

Забраната за чуждестранни спекуланти се отрази и на Оукланд, най-населения град в Нова Зеландия, където цените се понижиха с 2,7% през миналата година. Тя обаче едва ли ще потисне цените на жилищата на национално равнище на фона на недостига на нови жилища, продължаващия приток на имигранти и рекордно ниските лихвени проценти.

Данни на Kiwibank сочат, че Нова Зеландия изпитва недостиг от 130 хил. жилища, който може да нарасне до 150 хил. жилища догодина. Страната с близо пет милиона души население прибавя 50 хил. нови имигранти на година.

„При такъв недостиг на предлагане на жилища понижаване на цените е малко вероятно“, смята главният икономист на Kiwibank Джарод Кър. Той очаква ръстът на цените на жилищата в страната да се ускори от 2% през юни до 3% тази година и около 5% през 2020 г.

Въпреки това пазарът продължава да се представя смесено с възможен нов спад в Оукланд и Куинстаун и вероятен ръст в провинциални градове, където жилищата са по-достъпни, казва Кър.

„Куинстаун и Оукланд са международни пазари, особено Куинстаун. Цените в Куинстаун сега намаляват и изглежда, че положението ще се влошава“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:31 | 12.09.22 г.
fallback