fallback

Бизнес имотите в света се присъединяват към технологичната революция

През първото полугодие фондове за рисков капитал са вложили 12,9 млрд. долара в стартъп компании в областта на технологиите в имотите

18:24 | 03.07.19 г.

Миналата година канадската компания Brookfield Asset Management започна да инвестира в стартъпи в областта на проптех. Снимка: Архив Ройтерс

Години наред стартъпи в областта на технологиите в имотите наблюдаваха отстрани как големи банки и фондове за рисков капитал насочват вниманието си предимно към финтех компании.

Сега обаче „проптех“ се присъединява към партито. Стартиращи компании набират повече средства от всякога, а собственици на имоти прилагат широка гама от нов софтуер и хардуер, която променя начина им за правене на бизнес, пише Wall Street Journal. 

Нови източници на капитали, включително някои от най-големите банки в света, забелязват това. „Смятаме, че достигнахме повратна точна преди няколко месеца“, казва Алисън Седриш, съосновател на новата проптех група в Barclays Investment Bank.

През първото полугодие на 2019 г. фондове за рисков капитал са вложили 12,9 млрд. долара в стартиращи компании в областта на технологиите в имотите и вече надвишават рекордните 12,7 млрд. долара, инвестирани за цялата 2017 г., сочат данни на компанията за анализи CREtech. През 2013 г. общият обем на инвестициите достигна едва 491 млн. долара.

Сред новите инвеститори са някои от най-големите собственици на бизнес имоти. Базираната в Торонто Brookfield Asset Management, която управлява имотни активи на стойност 191 млрд. долара, миналата година е започнала да инвестира в стартъп компании в областта на проптех.

Brookfield е едновременно потребител и инвеститор в стартъпи като VTS, която предоставя на собствениците на бизнес имоти онлайн инструменти за управление на договорите за наем, оператора на пространства за съвместна работа Convene и Honest Buildings, която помага на собствениците да управляват капиталови проекти.

„Иновациите увеличават приходите и понижават разходите“, казва Рик Кларк, президент на Brookfield Property Group. Години наред имотната индустрия се славеше с бавно прилагане на иновации, но инвеститорите смятат, че тази тенденция се променя.

За стартъп компаниите стойността на много имоти се стабилизира, след като растеше през повечето време на възстановяване на икономиката. Много собственици смятат, че технологиите ще им помогнат да увеличат печалбата си чрез намаляване на разходите или чрез увеличаване на привлекателността на сградите им за наемателите.

В същото време традиционни собственици се насочват към технологиите, за да се предпазят от големи сътресения в бизнеса им. Например, в търговията на дребно, която все повече е доминирана от електронната търговия, собствениците на молове и търговски центрове започнаха да използват лицевото разпознаване и изкуствения интелект, за да докажат, че физическите магазини не са загубили значението си.

На офис пазара популярността на компании за споделени работни пространства като WeWork предизвика надпревара между стартъп компании и традиционни собственици в предоставянето на по-добри удобства на наемателите. И двете страни, например, работят със стартъпи за разработването на неща като най-доброто мобилно приложение за офис служители.

Openpath Security, която набра 27 млн. долара, позволява на служителите да спрат да използват електронни карти за достъп и да влизат в офиса си с приложение за смартфон.

Промени в Силициевата долина позволяват по-лесно набиране на средства. Фондове за рисков капитал, инвестиращи конкретно в технологии в имотите, започнаха да никнат като гъби, включително Fifth Wall Ventures, MetaProp NYC и Zigg Capital.

От 2014 г. насам над 20 стартиращи компании в областта на проптех са се присъединили към клуба на „еднорозите“, т.е. стойността им надхвърля 1 млрд. долара, сочат данни на Fifth Wall. Между 2011 и 2014 г. такъв статус достигна само една компания – Airbnb, допълва Fifth Wall.

Фактът, че расте интересът към имотите сред някои от най-големите играчи в света на технологиите също е от полза. Например, японският конгломерат SoftBank пое сериозен ангажимент към компании като WeWork и Compass.

Бизнес имотите, разбира се, не са били напълно изолирани от новите технологии до момента. Гигантът в анализа на данни CoStar Group и софтеурният разработчик Yardi Systems съществуват повече от 30 години.

Много стартиращи компании се провалиха, тъй като не успяха да убедят потребителите, че разходите са оправдани. Но тъй като светът се промени и технологиите се подобриха, собствениците на имоти се приспособяват и възприемат иновации много по-бързо. Lincoln Property изпробва 16 различни технологии, казва ръководителят на отдела за иновации в компанията Ерик Розман.

Новите технологии, използвани от базираната в Хюстън компания Hines, една от най-големите строителни компании в света, включват наблюдение с дрон, осигурявано от израелската стартираща компания SiteAware. Няколко пъти на седмица дрон прелита над новата офис сграда в Хюстън Texas Tower, като прави дигитални снимки, които Hines сравнява.

През 2016 г. компанията създаде позицията главен ръководител на иновациите, тъй като според нея през последните пет години индустрията се е променила повече, отколкото в предходния четвърт век, казва Чарли Кунц, който бил избран за поста. „Обемът от технологии, който навлиза в недвижимите имоти, е по-голям от всякога“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:44 | 12.09.22 г.
fallback