fallback

Швейцарският банков регулатор предупреди за опасност от балон на имотния пазар

Според Finma са необходими нови регулации или саморегулация

20:27 | 05.04.19 г.

Жилищни блокове в Цюрих. Снимка: Архив Ройтерс

Предупрежденията за рискове пред имотния пазар в Швейцария стават все по-разгорещени, а банковият регулатор призова за предприемане на обхватни мерки за ограничаване на прегряването на пазара на имоти, закупени с инвестиционна цел, съобщава Bloomberg.

Неотдавнашни стрес тестове показаха, че сегментът трябва да бъде поставен под особено наблюдение, съобщи Finma и допълни, че ипотечният пазар е „твърде голям, за да се провали“.

Изявлението идва след месеци на предупреждения от Швейцарската национална банка, която обърна внимание на рисковете пред съотношението между заем и стойност на имота и достъпността на жилищните имоти, закупени с инвестиционна цел. Международният валутен фонд също се включи в предупрежденията тази седмица, като заяви, че има риск за финансовата стабилност.

На фона на рекордно ниските лихви, гладните за висока доходност инвеститори, особено застрахователни компании и пенсионни фондове, се насочиха към имотите. Това стимулира строителството и броят на празните жилища достигна най-високото си ниво от две десетилетия. Очаква се той да нарасне още повече тази година, а според прогнозите наемите в цялата страна ще намалеят.

„Намесваме се, когато отделни институции поемат прекомерни рискове, но смятаме, че това не е достатъчно, за да противодействаме на общите тенденции за прегряване, които наблюдаваме в момента“, заяви главният изпълнителен директор на Finma Марк Брансън.

Според него проблемът може да се разреши само чрез промени в регулациите или саморегулиране. Finma е наредила също на 11 банки да заделят капитал от 4 млрд. франка (4 млрд. долара) за противодействие на рисковете.

Швейцарското финансово министерство вече съобщи, че ще предложи по-строга преценка на риска за имотите, генериращи доходи. Конкретните идеи за промени все още не са обявени.

Швейцарската асоциация на банкерите също заяви, че ще обмисли поправки в саморегулацията си за ипотечния пазар.

В предишни години дисбалансите на имотния пазар бяха преодолявани чрез предлагани от индустрията промени на правилата за ипотечно кредитиране. Съществува и контрацикличен капиталов буфер, който гарантира, че капиталовата база на банките взема предвид макрофинансовата среда, в която оперират, и може да бъде увеличена, за да засили устойчивостта на банките.

Според Андреа Махлер, член на Управителния съвет на Швейцарската национална банка, обаче това няма да е най-подходящият инструмент за справяне с рисковете пред жилищните имоти, закупени с инвестиционна цел.

„Предприемането на действия срещу отделни институции в настоящата среда прилича малко на играта „Удари къртицата“. Това е като сизифовски труд – щом ударите по главата една къртица, веднага изниква нова на друго място“, казва Брансън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:16 | 13.09.22 г.
fallback