fallback

Високоскоростни влакове може да разрешат проблема с недостига на жилища в САЩ

Те може да свързват хора с работни места на повече от 100 км от дома им, без да се налага да пътуват твърде дълго

11:48 | 01.03.19 г. 7

Снимка: Архив Ройтерс

Най-продуктивните градове в САЩ страдат от недостиг на жилища. Високите цени на имотите затрудняват хората, които не са наследили богатство да си позволят да живеят в градове като Бостън, Ню Йорк, Сан Франциско, Портланд и Сиатъл. Проблемът излиза скъпо. Бариерата пред новите хора, които се установяват в градовете, намалява общия икономически растеж на САЩ с 36%, показа неотдавнашно изследване, пише Bloomberg.

Но високоскоростен влак можеше да помогне, ако САЩ бяха проявили повече интерес към тази форма на транспорт. Само този месец както губернаторът на Калифорния, така и американският президент поляха със студена вода плановете за бърз влак от Сан Франциско до Лос Анджелис.

А влакове, които се движат с над 300 км/ч, може да свързват хора с работни места на повече от 100 км от дома им, без да се налага да пътуват твърде дълго.

Високоскоростните влакове се оказаха от огромна полза за градове в Китай. Цените на имотите растат в средно големи градове, когато те бъдат свързани с големи градове чрез високоскоростна жп линия.

Предвид огромните различия в производителността в американските градове и нежеланието за изграждане на значителен обем от нови жилища, високоскоростни влакове са осъществим начин за осигуряване на достъп до работни места. Средната цена на жилищата в Сан Хосе, щата Калифорния, е близо 6800 долара за кв. м, което е над четири пъти над цената в Мерсед, който е на 160 км. При наличието на високоскоростни влакове от Мерсед до Сан Хосе служителите можеха да имат едновременно добра работа и жилища, които могат да си позволят.

Изграждането на къса железопътна линия за високоскоростни влакове от Мерсед до Сан Хосе би било по-евтино от линия между Сан Франциско и Лос Анджелис и тя винаги може да бъде удължена в бъдеще. Това може да намали разходите и в същото време да предизвика строителен бум, който да създаде нови възможности особено за нископлатените служители, отбелязва Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:48 | 11.09.22 г.
fallback