Сингапур е бил най-големият чуждестранен инвеститор в Китай през 2018 г. за шеста поредна година, сочат данни на министерството на търговията на града-държава.
Един от големите стимули за инвестициите е дошъл от китайско-сингапурския Град на знанието в Гуанджоу – мащабен проект, който ще превърне земеделски земи в устойчив град. Когато бъде завършен, в него се очаква да живеят половин милион души, пише CNBC.
Проектът се осъществява от съвместно дружество между подкрепяната от сингапурското правителство компания Ascendas-Singbridge и Областната комисия за развитие на Гуанджоу, в което дяловете са разпределени 50 на 50.
Строителството е започнало преди около пет години и сега градът разполага с редица полуизградени небостъргачи.
Той се намира на около 45 минути с кола от Гуанджоу, третия по големина град в Китай, който неотдавна свърза огромната си железопътна мрежа с новите влакове на Града на знанието.
Първата фаза на проекта вече е в ход. Тя предвижда подслоняването на около 80 хил. души, които живеят и работят на малко повече от пет кв. км. Само в тази фаза е предвидено изграждането на 18 училища.
След окончателното му изграждане Градът на знанието може да покрива площ от близо 130 кв. км, почти колкото Питсбърг в Пенсилвания.
Сега авторите на проекта настаняват фермери във високи сгради в района и насърчават нови компании да наемат и преквалифицират хора там.
Чрез превръщането на земеделски земи в модерен град правителствата се надяват да създадат икономически хъб за търговия и изследвания и в същото време да предложат модел, който в крайна сметка да бъде приложен в селските райони в Китай и в други страни, казва Ний Пай Чий, вицепрезидент на Singbridge International.
„Малкото е красиво. На микрониво Сингапур има опит в управлението на град със средни или малки размери, така че мисля, че можем да предложим част от опита си на Китай“, казва Ний в посетителския център на Града на знанието.
Авторите на проекта се надяват да привлекат някои от технологичните таланти на Сингапур, които искат да стъпят на по-голям пазар.
Градът на знанието предлага стимули като субсидии и безплатни офис площи за привличането на компании от Сингапур и други страни – от стартъпи до компании, включени в класацията топ 500 на списание Fortune. Авторите на проекта предлагат също да платят документите за листване на борсата и осигуряват обучение и правна помощ за първично публично предлагане.
Но как този град, който все още е сравнително празен, може да се хареса на млади технологични таланти, които предпочитат хъбове като Сингапур, Хонконг, Шънджън и Гуанджоу?
Ний често казва на младите таланти, пристигащи в южната част на Китай, че „ще се грижим добре за тях“. В проекта участва и Enterprise Singapore — правителствена агенция, която насърчава създаването на сингапурски компании у дома и в чужбина.
Сингапур отдавна си сътрудничи с Китай. Индустриалният парк Суджоу от 1994 г. и Екологичният град в Тиендзин от 2008 г. са само някои от примерите за това.