Чуждестранните купувачи са навлезли на имотния пазар в Турция след валутната криза и са купили повече жилища през последните шест месеца на миналата година, отколкото през цялата 2017 г., пише онлайн изданието Masion Global.
Миналия август турската валута изгуби една трета от стойността си за една седмица, което направи значително по-евтини стоките и жилищата за многобройните туристи и евентуални купувачи на имоти от чужбина, притежаващи валута, различна от британския паунд и иракския динар. В следващите месеци лирата до известна степен се стабилизира, но в края на годината все още беше с 30% под нивото си преди една година.
Чужденците са се възползвали от благоприятната възможност за придобиване на жилище, като са купили два пъти повече жилищни имота през септември, отколкото в предкризисния месец юли, стана ясно от статистически данни, публикувани миналата седмица.
„Определено реализирахме продажби в резултат на движението на валутата, въпреки че за някои хора беше неочаквано в онзи момент“, казва Джулиан Уолкър, директор на Spot Blue International Property, базиран в Лондон портал за турски имоти, насочен към чуждестранни купувачи. „Това беше допълнителен бонус“, допълва той.
Например голяма вила на крайбрежието на цена от 5,5 млн. лири щеше да струва на американски купувач около 1,146 млн. долара през юли и едва 859 хил. долара през септември само заради валутния курс.
Засилването на активността от чужденците се дължи главно на купувачи на жилища от Близкия изток и Северна Африка. Те са били най-големите купувачи на турски имоти, като през 2018 г. са се удвоили в сравнение с предходната година, сочат данни на правителството.
Продажбите на ирански купувачи са нараснали над четири пъти миналата година, което ги превръща във втората по големина група чуждестранни купувачи на турски имоти. В същото време броят на продажбите на алжирци и йорданци се е утроил. Наред с отстъпките чужденците се възползват и от обменния курс. Турското правителство отмени и ДДС от 18% върху закупените имоти в чужда валута.
Турция е регистрирала приток на купувачи и от западните страни. Германците са увеличили над два пъти активността си на турския жилищен пазар. Същото са направили и американците, които попадат в топ 20 на най-активните чуждестранни купувачи на турски имоти за първи път от най-малко четири години, сочат данните на правителството.
Последните стимули на правителството са довели до известен ръст на продажбите, но бумът сред арабските и близкоизточните купувачи е резултат и от т. нар. програма „Златна виза“, която предлага турско гражданство в замяна на инвестиция в имот, отбелязва Уолкър. През септември правителството снижи прага на инвестицията от 1 млн. долара на едва 250 хил. долара, което вероятно също е увеличило купувачите през този месец.
Чуждестранните купувачи са дали най-голям стимул на турската столица Анкара, като продажбите там са нараснали със 160% през 2018 г. Истанбул регистрира ръст от 74% на продажбите на чужденци, сочат данни на правителството.
Продажбите на чужденци са скочили с около 70% и в средиземноморския курорт Анталия.
Продажбите на заможни чужденци са се увеличили също в Бодрум, полуостров в Егейско море, осеян с луксозни вили, казва Хайке Танбей, управляващ партньор в офиса в Бодрум на имотната агенция Engel & Voelkers.
„Интересът на чуждестранните купувачи не е предизвикан само от по-евтините имоти, но и от спокойствието и стабилността в страната в последните две години“, казва Танбей. През 2016 г. Турция беше разтърсена от провален опит за преврат и терористична атака на летище „Ататюрк“ в Истанбул, при която загинаха над 40 души.
„През 2016 г. имаше спад на пазара, като чуждестранните купувачи в Бодрум бяха едва около 20%“ спрямо обичайното разделение 50 на 50, казва Танбей. Сега съотношението се връща към нормалното си ниво, допълва тя.
Спадът в стойността на лирата е намалил склонността на продавачите на луксозни жилища да снижават офертните цени, казва Танбей.
Но бумът при чуждестранните купувачи не смекчава забавянето на по-широкия имотен пазар в Турция и не намалява запасите от празни жилища, останали от годините на трескаво строителство. Продажбите на жилищни имоти в цялата страна са намалели с 2% през 2018 г. спрямо 2017 г.
В отдалечена област по средата между Анкара и Истанбул се открива сюрреалистичен пейзаж с над 700 идентични замъка, които сякаш са излезли от тематичните паркове на Disney. Sarot Group, която построила дворците, предназначени за арабски купувачи, поиска защита от фалит на фона на растящите строителни разходи и оттеглянето на арабските ѝ клиенти от сделките, съобщи Франс прес този месец.
Купувачите от Саудитска Арабия са единствените, които са се оттеглили от турския имотен пазар през 2018 г., като продажбите са намалели с около 20%.
Картината в Истанбул също е по-мрачна, като по-големият брой чуждестранни купувачи не е компенсирал спада на активността на фона на забавянето на икономиката на страната. Цените на луксозните имоти са намалели с около 6% през третото тримесечие на 2018 г., показват последните данни на консултантската компания Knight Frank.
„Дейността в луксозния сегмент на пазара в града е много забавена с малък брой трансакции“, казва Синди Уриона от Luxurion Real Estate Group. Местните избори през март само ще се прибавят към забавянето в града, тъй като купувачите се въздържат от големи инвестиции, допълва тя.
Тази година продажбите на луксозни имоти в Истанбул може да намалеят с 20%, прогнозира Уриона и допълва, че пазарът ще започне да се възстановява през 2020 г. Това създава благоприятен момент за инвеститорите с дългосрочен интерес към Турция.
„Ако направят внимателно проучване, дългосрочните инвеститори може да открият страхотни възможности за инвестиции“, казва Уриона.