Виена е известна не само с императорските си дворци, но и със социалните си жилища. Австрийската столица защитава модел на достъпни жилища, който я превърна в изключение в Европа. Каква е рецептата? Силна намеса на държавните власти на наемния пазар, пише Франс прес.
„Фактът, че пазарът ни не е изцяло в частни ръце поражда нарастващ интерес“, казва Карин Рамзер, директор на компанията Wiener Wohnen, която има основна роля в политиката за осигуряване на общински жилища.
По данни на общината около 60% от жителите на Виена обитават апартамент с таван на наема, който е собственост на града или на организации, защитаващи обществения интерес. В резултат на това във Виена, където 80% от жителите обитават жилище под наем, средният наем е 9,6 евро на кв. м спрямо над 26 евро в Париж или Лондон, над 17 евро в Копенхаген или Барселона и13 евро в Прага по данни на Deloitte.
Изкривяване на конкуренцията
В града има 220 хил. общински жилища (25% от жилищния фонд), към които се прибавят 200 хил. жилища, изградени от предприемачи, които се ангажират да предложат умерени наеми в замяна на финансова помощ. Но предоставянето на тези жилища почти до живот е противоречиво. След като се настани, един наемател може на практика да остане в жилището независимо от промяната в доходите му и дори има възможност да прехвърли договора за наем на свои близки.
Това правило, което беше критикувано преди няколко години от Европейската комисия заради изкривяване на конкуренцията в ущърб на частния сектор, дава възможност на разнородни групи хора да живеят в града, твърди общината. Но постигането на равновесие е трудна задача в град, който е нараснал със 100 хил. жители за три години и където жилищната собственост се увеличава.
В частния сектор наемите са нараснали с 42% между 2008 и 2016 г., а спекулациите на пазара на земя в града, който преживява имотен бум, „правят все по-трудно и дори невъзможно да се строят жилища с достъпен наем“, казва Карл Вурм от Австрийската федерация на жилищните асоциации с ограничена печалба.
В опит да се справи с това развитие в края на ноември Виена взе радикално решение – да наложи две трети от жилищата върху най-големите строителни площадки да бъдат субсидирани жилища, чийто наем няма да надхвърля 5 евро на кв. м. Дясната опозиция критикува мярката като типична за „ретрограден социализъм“, която ще намали жилищното строителство, вместо да го стимулира. Градът обещава нова „поземлена революция“.