Пазарната динамика за логистичните имоти остава силна, а трудните пазарни условия се очаква да се запазят и през 2019 г., прогнозира консултантската компания CBRE в свой доклад.
Въпреки постоянния приток на нови проекти равнището на незаетите площи остава ниско и стабилно в Европа, въпреки че редица пазари като Испания, Чехия и Великобритания регистрираха скромен ръст на незаетите площи през второто полугодие на тази година заради увеличаването на спекулативните проекти.
Добрата комбинация от икономически растеж и разширяване на онлайн продажбите продължава да стимулира търсенето на наемателите и двата елемента ще подкрепят представянето на пазара и догодина.
Подложен на натиск заради продължаващото затягане на пазара, растежът на наемите през 2018 г. в Европа от 2,5% отговори на очакванията , въпреки че той е резултат и от значителното повишаване на строителните разходи. Тъй като процентът на незаетите площи остава нисък и все повече логистични хъбове трябва да се справят с недостиг на земя, пазарните наеми се очаква да постигнат сходен растеж и през 2019 г., прогнозира CBRE.
Както предприемачите, така и местните власти реагираха бързо на ръста на търсенето от наемателите, поради което строителната активност ще остане силна и ще ограничи част от натиска към повишаване на наемите, допълва консултантската компания.
Нови логистични локации
Липсата на работна ръка и на парцели за строителство близо до установени хъбове стимулират развитието на нови логистични локации в Европа. Примери за подобни нови или възродени хъбове вече могат да се открият в Западна Полша, Орлеан във Франция и Лелищад и Твенте в Холандия. Възможно е в близко бъдеще да се появят и други примери.
В по-далечно бъдеще дигитализацията на снабдителните вериги и особено автономните коли ще намалят още повече транспортните разходи и ще позволят по-ефективно извършване на доставките. В резултат на това зависимостта от работната ръка, която сега е сред големите спънки за логистичните операции в Европа, ще намалее. Това ще увеличи търсенето на консолидирани, големи разпределителни складове в големите хъбове наред с обекти от „последната миля“ в или близо до центрове с голямо население.
Онлайн продажбите на хранителни продукти – област на растеж през 2019 г.
Голяма тема догодина ще бъде онлайн продажбата на пресни продукти и хранителни стоки, които ще донесат и нови изисквания към градската логистика. До този момент онлайн продажбите на хранителни стоки изостават заради допълнителните разходи за работна ръка и доставка, които са по-високи от цените, които клиентите са готови да платят.
Повишената ефективност на снабдителната верига, автоматизацията и складовете от „последна миля“ с контролирана температура ще стимулират ръста на бизнеса. Те дори може да се превърнат в „черни кухни“, където производството на храни е поверено на логистичен оператор.
Складовете от „последна миля“ са необходими за задоволяване на изискванията на клиентите и за бърза доставка на стоките в градовете. Освен това в търговията на дребно имотите съставляват едва около 5% от разходите по снабдителната верига и дори още по-малко от общите разходи, което означава, че операторите ще проявят интерес към подобни инвестиции, предлагащи добри възможности.
Леките индустриални обекти под светлините на прожекторите
Леките индустриални имоти става все по-важна част от пазара на индустриални имоти. Това отчасти се дължи на растежа на малките и средни компании, но най-вече на факта, че леките индустриални обекти са подходящи за градски логистични операции.
Това води до стабилно усвояване на наличните обекти и спад на свободните площи, както и до значително повишаване на стойността на капитала. В последните години обаче наличностите от подобни обекти са малко заради липсата на градска земя, предназначена за индустриална употреба.