fallback

Онлайн продажбите на имоти в Китай процъфтяват

Обявите за имоти, чиито собственици са в затруднено положение, са скочили с 88% на сайта Taobao на Alibaba

10:04 | 16.12.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

От триетажна вила в Чунцин до порутен завод в провинция Дзянсу, китайците могат да търсят, намират и купуват имоти, без дори да излизат от дневната си, съобщава Bloomberg.

Онлайн продажбите на имоти процъфтяват в най-големия пазар на лоши дългове в света. Глобални фондове като Oaktree Capital Group и Bain Capital се включват в бизнеса, но интернет позволява дори на физически лица и по-малки компании да постигнат изгодна сделка. Банки, имотни компании и хора, затънали в дългове, които не могат да обслужват, трябва или да продават принудително, или искат да се освободят от активи, за да се сдобият бързо с пари в брой.

Обявите за имоти на сайта за онлайн пазаруване Taobao на Alibaba Group Holding, който е най-големият в страната, са нараснали с 88% през октомври спрямо същия период на миналата година, тъй като компанията разшири предлагането си, работейки в сътруничество със съдилища и асет мениджъри. На всички сайтове за електронна търговия в Китай обявите за имоти, чиито собственици са в затруднено положение, са нараснали до рекордните 1,3 трлн. юана (190 млрд. долара) тази година, сочат данни на компанията Seatune.

„Тъй като лошите дългове растат, а цените на имотите намаляват, бъдете сигурни, че тенденцията ще се запази“, казва Джеймс Фън, президент на Poseidon Capital Group, китайски фонд, специализиран в закупуването на активи в затруднено положение.

Alibaba, която създаде сайта си за онлайн пазаруване преди около шест години, е спомогнала за такива продажби на стойност около 500 млрд. юана миналата година, което съставлява над половината от общото равнище в Китай, сочат данните на Фън.

Сключването на изгодна сделка е една от основните причини, поради които хората купуват имот онлайн. Двустаен апартамент в централната част на Шанхай, който струва около 10 млн. юана (1,45 млн. долара) при настоящи пазарни цени, е бил продаден с 44% отстъпка в Taobao през септември. В Ханджоу, град в източната провинция Джъдзян, жилище за 60 млн. юана (8,7 млн. долара) с мраморни подове, извити стълбища и полилеи било обявено в Taobao с отстъпка от около 40% в сравнение с настоящите цени.

Имотите, чиито собственици са в затруднено положение – къщи, от които се интересуват повече физически лица, или земя и складове, към които интерес проявяват компаниите, обикновено се предлагат на около две трети от пазарната им стойност. Ожесточеното наддаване може да повиши цените с около 90%, съобщава Zhejiang Province Zheshang Asset Management, въпреки че само около 40% от обявите завършват с продажба.

Но се очаква възможностите да се увеличат, тъй като лошите заеми, обвързани с имот, растат. Недвижимите имоти крепят пазара на необслужвани кредити, оценяван на 1,4 трлн. долара. Те съставляват цели 80% от дълга в продадените портфейли, съобщи PricewaterhouseCoopers в свой доклад миналия месец.

За да участват в наддаването, евентуалните купувачи трябва да депозират средства предварително. Alibaba не взема комисионна и може да предостави услуги като дю дилиджънс (проучване на лице или компания преди подписването на договор – бел. ред.) от правна кантора. Местните съдилища също може да помогнат за получаването на снимки на имота, включително адреса му, размерите и пазарната стойност.

Към закупуването на жилище онлайн особен интерес проявяват хора, които искат да заобиколят ограниченията в по-големите градове в Китай, където има лимит върху броя на имотите, притежавани от един човек. Шанхай е единственият голям град, който за момента изключва трансакции с имоти, чиито собственици са в затруднено положение, от ограниченията за закупуване на жилище и отчита едни от най-многобройните онлайн продажби, казва главният изпълнителен директор на Seatune Лиу Йенмън.

Подобни трансакции обаче крият своите рискове. След като се сдобиват с имот онлайн, някои купувачи разбират, че значителни разходи за данъци не са обявени на сайта. Мъж от Шънджън купил жилище през март за 3,7 млн. юана (540 хил. долара), но по-късно установил, че трябва да плати още 2,4 млн. юана (350 хил. долара) за данък добавена стойност.

Alibaba съобщава, че сайтът й „включва ясни процедури за наддаване и конкретни изисквания за депозит, за да се гарантира прозрачността на продажбата“.

„Купувачите трябва да проучат самия имот, за да разберат положението“, казва Яо Кунлун от PricewaterhouseCoopers.“С нарастването на натиска за разрешаване на проблема с необслужваните кредити все повече имоти ще бъдат обявявани за продажба“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:59 | 08.09.22 г.
fallback