Ръстът на имотните инвестиции в Китай през октомври се е забавил до 10-месечно дъно, а продажбите на жилища отново бележат спад, тъй като строителните предприемачи се въздържат от плановете си за разширяване на дейността на фона на влошаващите се икономически условия, коментира Ройтерс.
Имотният пазар – ключов пазар за икономическия растеж – се охлажда през последните месеци, тъй като търговете за земи и различните мерки за затягане държат продажбите на жилища като цяло под контрол.
Имотните инвестиции, които се фокусират най-вече върху жилищните пространства, но включват и бизнес и офисни такива, са се увеличили със 7,7% през октомври на годишна база, забавяйки се спрямо увеличението от 8,9% през септември, сочат изчисления на Ройтерс върху данни на Националната статистическа служба.
Анализатори предупреждават, че отслабващата инерция в сектора може да засили рисковете за по-широката икономика, която се забавя на фона на разгорещения търговски спор със САЩ и дългогодишната кампания на властите за ограничаване на лесните кредити.
Ръстът през третото тримесечие на втората по големина икономика в света се е забавил до най-ниския си темп от глобалната финансова криза насам, а анализаторите очакват допълнително отслабване през предстоящата година.
Имотният пазар е сравнително устойчив въпреки редицата ограничения, тъй като много инвеститори се възползват от задни вратички в регулациите и се насочват към по-малките и с по-малко ограничения градове.
Някои спекулатори залагат, че местните правителства, които залагат на приходи от имоти, няма да бъдат склонни да затегнат прекалено много ситуацията в сектора.
Продажбите на имоти на база разгъната застроена площ са се свили с 3,1% през октомври на годишна база спрямо спад от 3,6% през септември. От началото на годината досега продажбите на имоти са се увеличили с 2,2%, показаха официалните данни.
Слабото представяне през периода, който обикновено е силен за продажбите на нови жилища, се дължи основно на по-малко сделки в по-големите градове.
Настроенията започнаха да стават все по-предпазливи след втората половина на 2018 г. заради ръст в провалените търгове на земя, особено в по-големите градове, тъй като предприемачите се бореха с по-ниски маржове на фона на продължаващите ограничения и отслабващите икономически условия.