Собственикът на небостъргача в Canary Wharf, който е отдаден под наем на Citigroup, планира да продаде сградата за над 1,2 млрд. паунда (1,6 млрд. долара) на фона на засиления интерес на инвеститорите към трофейни сгради в Лондон, съобщават запознати източници, цитирани от Bloomberg.
Консултантската компания CBRE работи с AGC Equity Partners по продажбата на една от най-големите офис кули в британската столица, допълват източниците, пожелали да останат анонимни. Компанията за частни капиталови инвестиции е финализирала рефинансирането на сградата това лято, което открива пътя за продажбата ѝ.
Офис пазарът в Лондон продължава да процъфтява въпреки забавянето на икономиката на страната след гласуването за напускане на Европейския съюз преди две години. Опасенията на инвеститорите от Brexit са били смекчени от стремежа им към дългосрочни инвестиции, които предлагат сигурни приходи от наем. Тази година новите централи на Goldman Sachs и на UBS Group бяха продадени за около 1 млрд. паунда. Сделките с офиси в лондонското Сити ще достигнат около 12 млрд. паунда тази година, сочат прогнозите на консултантската компания Savills. Това е малко под рекордните 12,6 млрд. паунда миналата година.
AGC купи сградата във финансовия квартал Доклендс за един милиард паунда през 2013 г., като използва заем от 661 млн. паунда от Bayerische Landesbank. Заемът бил рефинансиран от френската банка Societe Generale това лято. За последно сградата беше оценена на 1,2 млрд. паунда от клон на BNP Paribas, сочат документи от май.
Citigroup наема всички площи в кулата въз основа на дългосрочни договори за наем, свързани с инфлацията, и на свой ред е отдала под наем по-голямата част от сградата на други наематели, съобщават запознатите източници. Кулата е с площ от около 100 хил. кв. м, равняващи се на близо 19 футболни игрища.
През второто тримесечие на тази година инвеститорите са вложили около 4,7 млрд. паунда (5,35 млрд. евро) в офиси в централната част на Лондон, което е с близо една трета повече спрямо предходната година, сочат данни на консултантската компания Knight Frank. Чуждестранните купувачи, особено от Азия, се възползват от слабия паунд и съставляват около 89% от общите инвестиции в лондонското Сити.